Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Don Kichot (Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy) - streszczenie

mężczyźni spotykają Cardenio, który opowiada im swoją historię do końca, mówiąc o ślubie ukochanej z Ferdynandem. Tutaj kończy się trzecia część opowieści Benengeliego.

Rozdział 28: Kapłan, golibroda i Cardenio spotykają damę Dorotheę, którą przez jej strój uznają za mężczyznę. Dorothea opowiada swoją smutną historię o niechcianym kochanku i ucieczce przed jego nachalnymi zalotami. Na szczęście kochanek zawiesił pogoń za nią i wziął ślub z inną. Okazało się, że kochanek to Ferdynand, a ta inna to Lucinda.

Rozdział 29: Cardenio dowiaduje się, że Lucinda zmarła i zostawiła list wyjawiający miłość do niego. Cardenio obiecuje pomoc w zemście na Ferdynandzie. Dorothea oferuje zagranie roli umęczonej damy, potrzebującej ochrony Kichota. Sancho wraca z wiadomością, ze Don Kichote odmówił powrotu. Kapłan mówi Sancho, że Dorothea to księżniczka Micomicona, potrzebująca pomocy Kichota. Don Kichote zgadza się jej towarzyszyć. Sancho jest szczęśliwy, ze teraz z pewnością otrzyma swój urząd. Kichot nie rozpoznaje ani Cardenia, ani Kapłana, którzy podają się za podróżników zaatakowanych przez zbiegów.

Rozdział 30: Dorothea opowiada historię o olbrzymi, który zaatakował jej kraj, ale myli się czasem, wiedz kapłan obawia się, że Kichote domyśli się podstępu. Dorothea obiecuje, że wyjdzie za Kichota, jeśli ten zabije olbrzyma. Ten odmawia, bo kocha Dulcyneę. Sancho wtedy obraża Dulcyneę, Don Kichote go uderza. Chwilę później pojawia się zbiegły więzień z osłem Sancho Pansy.

Rozdział 31: Kichote bierze Sancho na bok i każe opowiadać o wizycie u Dulcunei. Pansa zmyśla historię, że kobieta była zbyt zajęta, aby przeczytać list ukochanego. Spotykają po drodze parobka, którego Kichote chciał uwolnić w 4 rozdziale. Chłopak gani Kichota za uwierzenieKomentarze

    1 + 2 =