Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Czarne stopy - Problematyka

,,Czarne stopy” to powieść młodzieżowa opisująca w humorystycznym stylu przygody uczestników wakacyjnego obozu harcerskiego. Głównym tematem utworu są perypetie pięciu zastępów harcerskich (Czarne Stopy, Białe Foki, Kontiki, Żurawie, PIHM) nadzorowanych przez drużynowego Andrzeja Wróbla. Psotni chłopcy (często sprawiający problemy w szkole) poznają uroki harcerskiego życia: budowanie obozu, nocne warty, spanie w namiotach, podchody, wyprawy w teren. Muszą też rozwikłać dwie tajemnice – odnaleźć bezczelnego złodzieja serdelków i odkryć tożsamość tajemniczego ,,Leśnego Oka”.

Główny problem (wątek) utworu dotyczy przemiany głównego bohatera – Marka Osińskiego. Wyjazdowi chłopca na obóz sprzeciwia się zarówno jego ojciec (alkoholik), jak i rada pedagogiczna. Ostatecznie Marek wyjeżdża dzięki interwencji drużynowego Wróbla, który chce dać urwisowi szansę na poprawę swojego wizerunku [Wróbel do oboźnego o zachowaniu Marka: ,,Wielu swoją postawą, najdzikszymi wybrykami protestuje (…) chce zwrócić uwagę sprawiedliwych ludzi na ognisko krzywdy, woła SOS. Jak myślisz, do kogo są skierowane te sygnały?”]. Chłopiec – podobnie jak i jego towarzysze – zachłystuje się urokiem prostego, surowego życia na łonie natury. Ciężko pracuje, by pokazać innym swoją ,,lepszą twarz” i nie zawieść zaufania druhów. Najcięższą próbę przechodzi podczas śledztwa o kradzież pożywienia, gdyż ze względu na swoją dotychczasową opinię jest jednym z głównych podejrzanych. W finale, dzięki swojej dociekliwości, udaje mu się rozwikłać zagadkę i w pełni zrehabilitować.