Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Średniowiecze

ceni wierność i honor, sprawiedliwy, rozważny, mądry, kontaktuje się z Bogiem przez sny i widzenia, zawsze podejmuje właściwe i trafne decyzje (Bolesław Śmiały, Karol Wielki).

Główne gatunki literackie średniowiecza

Kronika – utwór dziejopisarski typowy obok rocznika dla średniowiecza, zawierający opis wypadków przeszłych lub współczesnych autorowi; pisana po łacinie, np. Kronika Galla Anonima, Wincentego Kadłubka, Jana Długosza.
Żywot - legendy o życiu i dokonaniach świętych. Bardzo często były połączone w większe zbiory jako historie o życiu wielu świętych, np.  Złota legenda J. de Voragine.
Kazanie (homilia) - przemówienie o religijnej treści, wygłaszane w czasie nabożeństwa, wyjaśniające fragmenty tekstów religijnych i zawierające pouczenia o charakterze moralnym; kazania średniowieczne mówiły o realiach codziennego życia, by lepiej zilustrować nauki moralne, np. Kazania gnieźnieńskie.
Dialog – utwór literacki napisany w formie rozmowy dwóch lub więcej postaci, z przeznaczeniem do teatru, np. Posłuchajcie, bracia miła.


Komentarze

    6 + 4 =