Arthur Conan Doyle - życiorys
Arthur Conan Doyle – szkocki pisarz, a także spirytysta i wolnomularz, autor słynnych powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie. Urodził się w 1859 r. w Edynburgu w arystokratycznej, choć ubogiej rodzinie. Ojciec Arthura był alkoholikiem i narkomanem znęcającym się nad dziećmi i żoną. Cały trud utrzymania rodziny i zapewnienia jej podstawowych warunków do życia spadł więc na matkę, która pracowała jako praczka.
Trudna sytuacja życiowa nie przeszkodziła jednak Doyle'owi w zdobyciu starannego wykształcenia. Początkowo rodzice wysłali go do katolickiej szkoły średniej, dalej kontynuował naukę w Stonyhurst College. W Edynburgu ukończył studia medyczne, a następnie rozpoczął pracę w zawodzie.
Po studiach Doyle założył własną praktykę lekarską. Praca lekarza nie wydawała się jednak spełnieniem jego oczekiwań i nie dawała mu poczucia szczęścia. Dlatego po kliku latach Doyle zrezygnował z zawodu lekarza i całkowicie poświęcił się literaturze. Od tej pory pisarstwo całkowicie go pochłonęło. Doyle stworzył osławione już dzisiaj postaci angielskiego detektywa Sherlocka Holmesa i jego pomocnika Johna Watsona.
Mimo medycznego wykształcenia jego największą pasją była poezja i szeroko rozumiana literatura. Warto nadmienić, że już na studiach podejmował pierwsze próby pisarskie.
W 1885 r., jeszcze podczas prowadzenia praktyki lekarskiej, poznał Louis Howkins, która szybko została jego żoną. Niestety niedługo potem kobieta zachorowała na gruźlicę i zmarła. Następną żoną artysty była Elizabeth Leckie, z którą ożenił się w 1907 r. Jednak to małżeństwo również nie trwało długo, a nową wybranką Doyle'a została Louis Jean. Ze wszystkich tych związków urodziło się pięcioro dzieci.
Bardzo dużym przeżyciem Doyle'a była śmierć jego pierwszej żony. Doyle zwątpił wówczas w sens życia i rozpaczliwie zaczął poszukiwać w czymś oparcia i zrozumienia. Poznał wówczas ludzi, którzy odsłonili przed nim tajniki spirytyzmu. Zgodnie z jego założeniami człowiek rozumny istniał w każdej żywej istocie. Fascynacja okultyzmem i spirytyzmem zaowocowała nawet napisaniem kilku rozpraw na ten temat. Fakt, że do końca życia był gorącym entuzjastą spirytyzmu, spowodował jednak, że Doyle utracił swojego przyjaciela Harrego Houdiniego, który okazał się człowiekiem demaskującym ludzi zajmujących się spirytyzmem. W ten sposób Haudini stał się zaciętym wrogiem Doyle'a.
Doyle zasłynął również jako twórca literatury spirytystycznej (dwutomowe dzieło „The History of Spiritualism” – 1926 – i przekład na angielski francuskiego dzieła Léona Denis „Le Mystère de Jeanne d’ Arc”).
Warto też wspomnieć, że Conan Doyle brał udział w II wojnie brytyjsko-afgańskiej, podobnie zresztą jak jego bohater doktor John Watson, którego można uznawać za alter ego autora.
Współcześnie Arthur Conan Doyle funkcjonuje w popkulturze jako bohater literacki i filmowy. Pojawia się chociażby w powieściach: „Lista siedmiorga”, „Spisek sześciu” Marka Frosta i w „Arthur i George” Juliana Barnesa. Doyle występuje też w miniserialu „Sherlock Holmes: Mroczne początki”.
Artysta zmarł 7 lipca 1930 r. w Crowbourgh.
Charakterystyka twórczości
Arthur Conan Doyle to autor popularnych książek, które zdobyły światową sławę i są czytane do dziś. Zasłynął przede wszystkim jako twórca utworów kryminalnych i detektywistycznych. Z całą pewnością najbardziej znany jest jego cykl opowieści o Sherlocku Holmesie („Przygody Sherlocka Holmesa”, „Wspomnienia Sherlocka Holmesa, „Powrót Sherlocka Holmesa” oraz „Kroniki Sherlocka Holmesa”).Artysta pierwsze próby literackie podejmował jeszcze w trakcie studiów. Debiutował, mając niespełna dwadzieścia lat – wówczas opublikował teksty w czasopiśmie „Journal Chambres”.
Doyle oprócz utworów detektywistycznych pisał również powieści fantastyczno-naukowe, historyczne, sensacyjne, a także opowiadania i utwory niebeletrystyczne. Do jego najsłynniejszych powieści należą: „Pies Baskerville’ów”, „Studium w szkarłacie”, „Zaginiony świat”, „Dolni trwogi” czy „Znak czterech”.
Oprócz pisarstwa Doyle fascynował się również spirytyzmem, a także historią starożytnych Greków.
Jego twórczość wzbogacają również próby poetyckie oraz opowieści grozy i strachu, w których przeważa stylistyka XIX-wiecznych romansów gotyckich, widać także wpływy prozy Edgara Allana Poego.
Wybrane dzieła
Książki o Sherlocku Holmesie:• „Studium w szkarłacie”,
• „Znak czterech”,
• „Pies Baskerville'ów”,
• „Dolina trwogi”.
Zbiory opowiadań:
• „Przygody Sherlocka Holmesa”,
• „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”,
• „Powrót Sherlocka Holmesa”,
• „Jego ostatni ukłon”,
• „Kroniki Sherlocka Holmesa”.
Opowieści o profesorze Challengerze:
• „Zaginiony świat”,
• „Trujące pasmo”,
• „The Land of Mist”,
• „When the World Screamed”,
• „The Disintegration Machine”.
Powieści historyczne:
• „Micah Clarke”,
• „Biała Kompania”,
• „Przygody brygadiera Gerarda”.
Inne:
• „Tragedia Koroska”,
• „Duet z przygodnie stosowanym chórem”.