Wincenty Korab-Brzozowski - biografia
Poeta urodził się w 1877 roku w Syrii. Był twórcą piszącym w języku francuskim i polskim. Był bratem pisarza Stanisława Brzozowskiego orz synem Karola Brzozowskiego, również literata. Wincenty preferował cyganeryjny tryb życia – wzorem dla niego byli Artur Rimabud czy Stanisław Przybyszewski. Obracał się głównie w kręgu cyganerii krakowskiej i twórców młodopolskich. Wydanie przez niego Powinowactw kwiatów i cieni o zmierzchu (które później przetłumaczył brat Stanisław) spowodowała wywołanie wokół jego osoby obyczajowego skandalu. To dzięki temu tak naprawdę Wincenty zyskał rozgłos w środowisku. Jego twórczość nie zapisała się szeroko w pamięci potomnych – od czasu I wojny światowej została praktycznie zupełnie zapomniana.
Koraba-Brzozowskiego uznaje się za przedstawiciela symbolizmu – współczesna krytyka literacka dopatruje się w jego utworach pierwszych prób tzw. „strumienia świadomości”. Większość życia Wincenty spędził podróżując po Bliskim i Dalekim Wschodzie. Do Polski powrócił na krótko przed swoją śmiercią 3 kwietnia 1941 roku.
Twórczość
Pod wpływem podróży Wincenty Korab-Brzozowski umieszczał w swojej twórczości fascynację filozofią buddyzmu oraz światopoglądem wschodnim. Tak naprawdę cały dorobek literacki pisarza zamyka się w obrębie jednego tomu pt. Dusza mówiąca, który ukazał się w 1910 roku. Tłumaczem jego utworów był Stanisław Brzozowski, wspólnie napisali również cykl sonetów. Najsłynniejszym lirykiem Wincentego jest wspomniane Powinowactwo kwiatów i cieni o zmierzchu.