Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Defoe Daniel

Daniel Defoe - życiorys

Daniel Defoe (Daniel Foe) urodził się 22 września 1660 roku w rodzinie Jamesa Foe, rzeźnika, w dzielnicy Stoke Newington w Londynie. Był pisarzem angielskim, któremu największą sławę przyniosła powieść „Robinson Crusoe”. Uważany jest za prekursora powieści nowożytnej, autora broszur polemicznych. W swojej karierze zajmował się także dziennikarstwem. Angażował się również w życie polityczne, niestety jego działalność szybko się zakończyła.

Po napisaniu broszury „The Shortest Way with Dissenters” („Najlepszy sposób na odszczepieńców”) Foe został aresztowany i przykuty do pręgierza 31 lipca 1703 roku. W broszurze krytykował on wysokich urzędników kościelnych, co nie spodobało się Kościołowi. Nie został jednak obrzucony kamieniami czy nieczystościami przez publiczność podczas egzekucji, jak to było w zwyczaju, a kwiatami. Publiczność była oczarowana „Hymnem do pręgierza” napisanym przed karą. Po kilku dniach pręgierza trafił do więzienia Newgate. Robert Harley uiścił kaucję za jego uwolnienie. W zamian za ten gest Daniel miał podjąć się współpracy z wywiadem. Miał propagować politykę ministra w swoich artykułach na łamach „A Review of the Affairs of France”.

Gdy Harley stracił władzę Daniel Foe wspierał jego następcę, a w kilka lat później ponownie Harleya. Po śmierci królowej Anny i równoczesnym upadku torysów kontynuował współpracę z wywiadem. 

Daniel Foe zmarł 24 kwietnia 1731 roku, mając 71 lat. Pochowany został w Bunhill Fields w Londynie.

Twórczość - najważniejsze dzieła

W 1719 roku stworzył powieść „Robinson Crusoe” opowiadającą o rozbiciu statku na bezludnej wyspie i perypetiach rozbitka. Pierwowzorem do napisania powieści był Alexander Selkirka. 

Kolejną powieścią artysty napisaną w 1720 roku był „Capitan Singleton”. Książka ta wzbudziła wiele kontrowersji, gdyż opowiadała o miłości dwóch mężczyzn. Opowieść przedstawiała miłość kwarka Williama do kapitana Singletona. Mężczyźni ślubowali sobie miłość i wspólne życie w charakterze pary. Zamieszkali oni w Londynie pod przebraniem Greków, a Singleton dla zachowania pozorów poślubił nawet siostrę Williama.

W 1772 roku ukazał się drukiem „Dziennik roku dżumy”opowiadający o wielkiej zarazie, która miała miejsce w Londynie w 1665 roku. 

W tym też roku napisał „Moll Flanders”, opisującej upadek i odkupienie win kobiety wiodącej samotne życie w XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii. 

Defoe Daniel

Defoe Daniel