Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nierządem Polska stoi - interpretacja

„Nierządem Polska stoi” to wiersz, w którym Potocki przedstawia wewnętrzny kryzys polskiego państwa w XVII wieku. Sytuacja społeczno-polityczna jest obrazem całkowitego rozkładu Rzeczpospolitej. Wszędzie panuje anarchia i nierząd. Prawo utraciło swój autorytet, a jego ciągłe zmiany potęgują narastający chaos.

Każdy obywatel kieruje się własnymi zasadami i interesami. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się zaś drobna szlachta i ziemianie, którzy, mimo że posiadają zaledwie dziesiątą część ziemi w kraju, są nieustannie narażeni na sądy i egzekucje ze strony możnych sąsiadów. Niejednokrotnie muszą opuszczać swoje domy i wraz z rodziną udawać się na służbę do bardziej majętnych dworów. Poeta jest przerażony tym stanem rzeczy, ma bowiem świadomość, że jeśli społeczeństwo się nie zmieni, Polska zginie.

Komentarze

    1 + 10 =    
~ 662618
2023-04-08 03:17:34
Ԝіtam!!!
Вyć możе mоϳa wіаdоmość jeѕt zbуt ѕрecуfiсznа.
Ale moja stаrszа ѕioѕtrа znаlazłа tutаϳ wѕpaniаłеgo mężczуznę і maϳą śwіеtny zwіązеk, аle cо ze mną?
Mam 22 lаt, Natаlіа, z Czеch, znam jęzуk angiеlѕki równіеż
Ι... lерiеϳ рowіеdziеć tо оd razu. Jеstem bіѕekѕualny. Nіе ϳеstem zazdrоѕnу o іnną kоbietę... zwłаѕzczа ϳеśli koсhamу sіę razеm.
Асh tak, gotuję bardzо ѕmасzniеǃ і kochаm nіе tуlko gotowаć ;))
Ιm рrаwdziwa dzіеwczyna і szuka pоważnеgo i gorącegо związku...
W kаżdym rаzіе, mоżеѕz znalеźć móϳ рrofil tutаj: http://lianacdustproph.tk/usr-5796/