Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Wilk, psy i ludzie - streszczenie

Na początku narrator opisuje przyrodę nadnarwiańskich lasów oraz zwierzęta je zamieszkujące. Opisuje życie zwierząt jako ciągłą walkę jednych z drugimi o pożywienie i przetrwanie. Pod lasem mieszkał Szymon strzelec, który doskonale znał obyczaje zwierząt zamieszkujących las, wiedział, ile jest sztuk danego gatunku. Były zwierzęta w lesie, które zdołały wiele razy ujść przed jego strzałem, im Szymon przypisywał nadprzyrodzone zdolności. Był kiedyś zając i dzik, które ciągle mu umykały.

Najciekawsza jest jednak historia pewnego wilka. Przed siedmiu laty nad Narew przybyło stado wilków, liczące trzynaście sztuk. Któregoś dnia z innymi strzelcami urządzili na nie polowanie. Do Szymona zbliżyło się kilka wilków. Z przodu szedł jeden, największy, prosto na strzelca. Był nieulękły, nie przestraszył się nawet odgłosu strzelby. Gdy Szymon strzelił celując prosto w wilka, chybił. Ten odszedł w stronę boru, a Szymon doszedł do wniosku, że musiał to być wilkołak. Pewnego dnia, gdy zima była już sroga, w dzień Świętego Błażeja, Szymon odwiedził w chacie sołtysa Mateusza. Zabawił tam do późnego wieczora, ale choć sołtys zapraszał, żeby został na noc, Szymon poszedł do domu. Śnieg zaczął padać coraz gęstszy i strzelec zgubił drogę. Ciągle szedł w złym kierunku, już myślał, że jakiś diabeł go opętał. Postanowił więc nie kusić złego i przeczekać w jakimś jarze do poranka.

Usiadł pod gruszą i gdy chciał się zdrzemnąć, wtem zobaczył przed sobą wilki. Wziął strzelbę na plecy i wszedł na drzewo. Zaczął liczyć świecące w ciemności oczy i wyszło, że wilków jest pięć. Szczęśliwym trafem nabojów tez miał w strzelbie pięć sztuk, wystrzelił więc w kierunku wilka. Wilk się przewrócił, a towarzysze zaczęły go szarpać i tarmosić. Później zaczęły podgryzać pień drzewa, na którym siedział Szymon. Wypogodziło


Komentarze

    2 + 7 =