Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw wolności

Wolność – jedna z najcenniejszych wartości w życiu człowieka. Motyw wolności jest jednym z najchętniej wykorzystywanych w literaturze i sztuce. Wątek wolności podejmuje wiele mitów greckich (dzieje uwięzionego Prometeusz, historia porwania młodej Kory).

W literaturze polskiej wolność wiąże się z motywem walki. Wielu znanych bohaterów literackich walczy o niepodległość ojczyzny. Wolność stała się jednym z głównych tematów romantyzmu. O wolności marzą uwięzieni w cytadeli spiskowcy („Dziady” cz. III Mickiewicza), o wolność walczy Kordian Słowackiego i bohaterowie „Pana Tadeusza”. Wolność to główne hasło romantycznej poezji opiewającej polskie zrywy narodowe (m.in. poezja Lenartowicza, Ujejskiego). W dziełach pozytywizmu wątek ten podlega cenzurze, ale pomimo to autorom często udaje się „przemycić” w swych utworach zakazane treści („Nad Niemnem” Orzeszkowej, dzieła Sienkiewicza). Nie sposób pominąć twórczości Stefana Żeromskiego i Stanisław Wyspiańskiego. Dla dekadentów wolność to przede wszystkim możliwość tworzenia i uznanie pierwszeństwa sztuki.

W kolejnych epokach pojawia się coraz częściej motyw walki o swoją wolność i tożsamość („Ferdydurke” Gombrowicza, „Granica” Nałkowskiej). Wątek ten zdominuje poezję czasów wojny i okupacji oraz literaturę czasów komunizmu. O wolności śpiewano (twórczość Jacka Kaczmarskiego), pisano („Zniewolony umysł” Miłosza) i kręcono znakomite filmy („Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy).

Współcześnie wątek wolności jest wciąż aktualny i chętnie poruszany w każdej z dziedzin sztuki.