Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw walki

Walka – o wolność, miłość, niezależność, prawa człowieka, samego siebie. Walka ma różne oblicza. Wątek walki odnajdziemy w mitycznych opowieściach o bogach i herosach. Walczył Herkules, Tezeusz, Prometeusz i mityczni Tytani. Przez wiele lat walczyli bohaterowie „Iliady” Homera. Z przeciwnościami losu walczył także nieugięty Odyseusz.

W literaturze polskiej walka wiąże się przede wszystkim z motywem odzyskiwania niepodległości (motywy: powstania, rewolucji, wojny, wolności). O walkę przeciw najeźdźcy apelował Kochanowski w „Pieśni o spustoszeniu Podola”. Do walki z samym sobą namawiał Mikołaj Sęp-Szarzyński, autor dramatycznych sonetów. Ignacy Krasicki wyśmiał motyw walki w swych poematach satyrycznych („Myszeida”, „Monachomachia”). W epoce romantyzmu walka stała się jednym z głównych motywów literackich. Walczono z carem („Kordian” Juliusza Słowackiego), Bogiem („Dziady” cz. III Adama Mickiewicza), a nawet - szatanem („Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego).

Pozytywizm to czas walki z biedą i brakiem edukacji, dekadentyzm – okres protestu przeciw monotonii filisterskiego życia. Twórcy XX wieku stali się świadkami prawdziwych walk na frontach I i II wojny światowej. Druga połowa XX wieku przyniosła walkę o wolność słowa w czasach komunizmu.

Współcześnie walka oznacza najczęściej bunt i niezgodę na skomercjalizowany tryb życia.