Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Postaci w bajkach de La Fontaine'a - charakterystyka • Bajki J. de La Fontaine

"Chłop i żmija"

Postać chłopa to uosobienie człowieka dobrego, ratującego innych z opresji. Żmija uosabia niewdzięcznika - kogoś, kto nie umie docenić pomocy, jaka została mu okazana. Morał z bajki jest następujący: za dobro trzeba odpłacać dobrem, ponieważ niewdzięcznicy kończą marnie.

"Koza, kózka i wilk"

Postaci – koza to dobra i kochająca matka, osoba rozważna, ostrożna i doświadczona. Kózka to ktoś młody i niedoświadczony, ale jednocześnie posłuszny, przezorny i ostrożny. Wilk jest zły i chytry, ale nie przebiegły, daje za wygraną już po pierwszej próbie zakończonej niepowodzeniem.

"Zając i żaba"

Zając uosabia rozsądek i doświadczenie, umiejętność wyciągania wniosków i nabywanie doświadczenia. Szarak zdaje sobie sprawę, że jego położenie wprawdzie nie jest najlepsze, ale taki los spotyka wszystkich – każdy ma kogoś, kogo się obawia i kogoś, kto się go boi. To nic nadzwyczajnego, w ten sposób urządzony jest świat. Dlatego nie ma powodu, by odbierać sobie życie.

"Żaba i wół"

Żaba jest symbolem próżności i braku rozsądku, nieumiejętności trafnego rozeznania sytuacji. Każdy powinien znać swoją miarę – sugeruje de La Fontaine dodając, że wielu ludzi wywyższa się ponad stan: mieszczanie wznoszą pałace na wzór pańskich dworów, książęta pysznią się jak królowie itp. Kluczem do szczęśliwego i spełnionego życia jest znajomość własnej natury, charakteru, możliwości, tak, by nie porywać się na zadanie przekraczające siły, ale postawić na własne, realne, możliwości. Oczywiście nie chodzi też o to, by tkwić w marazmie i bezradności. Trzeba dobrze wyważyć proporcje, by nie nadymać się jak żaba w celu osiągnięcia rozmiarów potężnego wołu.

"Jeleń w winnicy"

Jeleń reprezentuje osobę lekkomyślną, myślącą tylko o sobie. Nie potrafi ona dostrzec dobroci, jaką wyświadczają jej inni i sama sprowadza


Komentarze

    6 + 1 =