Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw szlachty

Motyw szlachty to typowy motyw związany z polską literaturą. Szlachta to warstwa społeczna, która w Polsce wykształcała się od XV wieku. To ona stanowiła warstwę decydująca o losach Polski przez następne stulecia.

Do szlachty należeli zarówno bogaci możnowładcy, jak i biedniejsi panowie, praktycznie niewiele różniący się od chłopów jeśli chodzi o stan posiadania, wyróżniający się jednak rodowym herbem.

Stan szlachecki był obwiniany za upadek Rzeczpospolitej. Historycy uważają, iż z winy szlachty właśnie brak silnej władzy królewskiej, przekupstwo na sejmikach, brak silnego sądownictwa doprowadziły Rzeczpospolitą do upadku.

Szlachta utożsamiana jest również z polskością, będąc warstwą pielęgnującą tradycje, kulturę narodową oraz krzewiąca patriotyzm.

W literaturze polskiej przedstawiane są dwa obrazy szlachty: z jednej strony mamy warstwę stojącą na straży polskości, z drugiej - prowadzącą do utraty niepodległości.