Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw religii

Religia to zestaw wierzeń i praktyk, opisujących Boga i Jego cechy oraz sposoby oddawania Mu czci i hołdu. Religia daje też wskazówki, jak należy żyć i postępować, by osiągnąć założoną w danej religii nagrodę (w chrześcijaństwie to na przykład zbawienie duszy po śmierci). Religia czy też system religijny ma kilka wymiarów – spis praw i doktryn (przykazania), czynności religijne (np. msza święta) oraz wspólnota (Kościół).

Największą religią na świecie jest współcześnie chrześcijaństwo – liczbę wyznawców szacuje się na ponad dwa miliardy. Jednocześnie specjaliści oceniają, że na świecie istnieje około dziesięciu tysięcy wyznań i religii. Symbole religijne, obrazujące wierzenia odnajdywane były już u najdawniej żyjących ludzi. W starożytności system religijny z wieloma bogami stworzyli Grecy. Podobny istniał w starożytnym Rzymie. Czasy nowożytne liczą się od śmierci Jezusa i powstania chrześcijaństwa, a w VII wieku naszej ery powstał islam.