Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw bohatera tragicznego

Bohater tragiczny – w ścisłym znaczeniu tego słowa jest postać uwikłana w tzw. „konflikt tragiczny”. Bohater tragiczny to osoba znajdująca się w sytuacji bez wyjścia, zmuszona do podjęcia wyboru pomiędzy dwoma  ważnymi wartościami, wzajemnie się wykluczającymi. Miłość lub lojalność wobec małżonka, konformizm i uległość lub zdrada, śmierć lub życie i utrata honoru – tragiczne wybory dotyczą wielu aspektów życia. Bohater tragiczny ma często wrażenie prześladowania przez „siły wyższe” (Boga, demony, zły los, przeznaczenie). Czuje się ścigany przez fatum. Stara się je przezwyciężyć, ale w finale okazuje się, że każdy możliwy wybór prowadzi do tragedii.

Pojęcie „tragizmu” i „bohatera tragicznego” wywodzi się ze starożytności. Klasycznym przykładem postaci tragicznych są bohaterowie dzieł Sofoklesa – Antygona, Edyp, Kreon. Tragicznych wyborów dokonują też liczni bohaterowie dramatów Szekspira: Romeo i Julia, Hamlet, Ofelia, Makbet, Otello. Bohaterem tragicznym możemy nazwać większość bohaterów romantycznych, rozdartych pomiędzy wiernością zasadom moralnym a koniecznością walki z wrogiem wszelkimi dostępnymi sposobami („Dziady” cz. III, „Konrad Wallenrod” A. Mickiewicza, „Kordian” J. Słowackiego).

Pojęcie tragizmu odnosi się też do szeregu postaci opisanych w prozie i poezji czasów II wojny światowej („pokolenie Kolumbów”). Typowi bohaterowie tragiczni to następujące postaci: Antygona, Edyp, Giaur, Konrad Wallenrod, Konrad-Gustaw, Kordian, Tomasz Judym, Lord Jim, Józef K. (bohater „Procesu” Franza Kafki).