Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw fantastyki/baśniowości


Ludzkość od zarania dziejów wierzyła w siły nadprzyrodzone, cudowne zdarzenia, nadnaturalne postaci, zjawiska. Opowiadano o zjawach, widmach, dzieci straszono duchami lub potworami. Z jednej strony fantastyczny świat był pełen magii, cudowności, z drugiej odzwierciedlał rzeczywistość. Po części bano si go, a po części zachwycano nim.

W świat baśni, fantastyki ludzie uciekają broniąc się przed problemami realnego świata. Wymyśleni bohaterowie zawsze obdarzeni są jakimś niezwykłym darem, który pomaga im pokonać wszelkie trudności życia codziennego. Ich zadaniem jest zazwyczaj pomaganie słabszym i pokrzywdzonym przez los, ratowanie świata przed zagrażającym złem. Fantastyczni bohaterowie zawsze w końcu zwyciężają i ich praca, poświęcenie są doceniane.

Potrzeba ucieczki w świat baśniowy jest często silniejsza niż chęć pozostania w realnym świecie. W wykreowanej rzeczywistości można spełniać swojej marzenia, doskonalić siebie, bądź być już doskonałym człowiekiem. Wyobraźnia pozwala na wiele. Trzeba jednak zawsze pamięć o tym, że fantastyczne obrazy są nierealne, a rzeczywistość, choćby najgorsza, jest prawdziwa i niezastąpiona.

Motyw krasnoludka -

to tak zwany motyw wędrowny, często pojawiający się w bajkach, baśniach i legendach. Krasnoludki to istoty przyjazne ludziom, opiekujące się domowym ogniskiem, pomagające w gospodarstwie. Pochodzą z innego niż my świata i stanowią doskonały łącznik między realizmem (przypominają ludzi) a rzeczywistością (cuda których dokonują dzieją się naprawdę).