Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw Biblii

Biblia to Pismo Święte, czyli Stary i Nowy Testament, opisujący wierzenia, tradycje i historię najpierw Żydów (Stary Testament), a potem chrześcijan (Nowy Testament). Księgi te uważane są przez wyznawców za święte. Stary Testament to 39 tomów, opisujących okres od XIII wieku przed naszą erą do I wieku p.n.e. W jego skład wchodzą Księgi Mojżeszowe, czyli Pięcioksiąg, opisujący stworzenie świata, dzieje narodu żydowskiego oraz najważniejsze przykazania i obrzędy. Pozostałe księgi to księgi proroków i pisma.

Nowy Testament powstał w drugiej połowie I wieku i zawiera opis nauczania i męki Jezusa. Autorami Ewangelii, opisujących życie Jezusa, byli Mateusz, Jan, Marek i Łukasz. Biblia i jej zawartość odcisnęła ogromne piętno na literaturze i sztuce europejskiej. Poeci, pisarze czy malarze szeroko czerpali z biblijnych historii, zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu.