Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw pojedynku

Pojedynek – w najszerszym ujęciu jest to walka (piesza, konna, na różne rodzaje broni) pomiędzy dwoma przeciwnikami. W węższym – krwawe rozwiązanie konfliktu pomiędzy antagonistami (osobą wyzywającą na pojedynek i przyjmującą wyzwanie). Motyw pierwszy jest dużo bardziej popularny i można go odnaleźć właściwie w większości dzieł podejmujących wątek walki czy wojny. Za pojedynek można uznać zarówno starcie biblijnego Dawida z Goliatem, walkę Achillesa z Hektorem jak i rycerskie pojedynki bohaterów „Legend arturiańskich”.

Drugi motyw pojawia się najczęściej w powieściach spod znaku „płaszcza i szpady” (np. w dziełach Aleksandra Dumasa), w literaturze polskiej głównie w utworach Henryka Sienkiewicza (Trylogia, „Krzyżacy”). Warto dodać, że w literaturze odnajdziemy ciekawe motywy „bezkrwawych pojedynków” np. słynną walkę na miny z „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza lub pojedynek Konrada z Bogiem, opisany w „Dziadach cz. III” Adama Mickiewicza.