Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw snu

Sen to fizjologiczny stan organizmu, kiedy regeneruje się on po wysiłku; zanika wtedy świadomość, ciało leży bez ruchu. To niepełna definicja – dołożyć należy do niej sny czy raczej marzenia senne, czyli obrazy pojawiające się w czasie snu. Są one często tak realistyczne, że po przebudzeniu nie potrafimy odróżnić ich od prawdy.

Ta właśnie cecha snu jest często wykorzystywana w literaturze i filmie. W snach bohaterowie poznają przyszłe wydarzenia, dowiadują się o grożących im niebezpieczeństwach, bądź snują marzenia o przyszłym, lepszym świecie. Wśród kierunków w sztuce, które szczególnie chętnie wykorzystywały motywy snu (absurdalność, fragmentaryczność, zniekształcenia wszelkiego rodzaju) były romantyzm i surrealizm.

Warto dodać, że psychoanaliza (jej twórca to Sigmund Freud), kierunek w psychologi, zajmuje się diagnozowaniem zaburzeń nerwicowych właśnie poprzez interpretację snów.