Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw czasu/przemijania

Czas jest nieodłącznym składnikiem życia człowieka. Może być rozumiany jako: chwila, punkt, odcinek czasu, trwanie czegoś, wieczność, moment, ulotność, nieskończoność. Cechą charakterystyczną dla czasu jest jego nieustanne przemijanie. Nigdy nie wróci już coś, co zdążyło się nawet sekundę temu. Nie ma możliwości powrotu do przeszłości, do zdarzeń, które już miały miejsce, nie ma możliwości zmiany tego, co już zostało powiedziane, zrobione.

Przemijanie związane jest ze zmianami, jakie zachodzą w życiu każdego człowieka. Zmiany takie mogą dotyczyć różnych sfer ludzkiego życia: zdrowia, urody, kondycji fizycznej, psychicznej, kultury, idei i prądów myślowych. Przemijanie dotyczy także społeczeństwa, gospodarki, historii, itp. w ogólnym rozumieniu.

Rozważania nad istotą czasu i przemijania trwają od początków istnienia świata. Człowiek nigdy nie chciał pogodzić się z upływem czasu, zapominanie, upływ czasu. Życie człowieka to jedno pasmo wielu końców - koniec gaworzenia, koniec dzieciństwa, koniec szkoły, koniec pracy, koniec szczęścia, koniec rozpaczy, itd., aż dochodzi do końca życia. Końce te i zmiany prowadzą do dojrzewania człowieka, do jego doskonalenia. Dlatego czas i jego przemijanie są tak istotne w życiu.