Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zemsta - Geneza utworu

Epoka romantyzmu zazwyczaj kojarzy się z tematyką bądź nieszczęśliwej miłości, bądź wyzwolenia narodu polskiego, powstawała jednak wtedy też twórczość lekka w swoim duchu, przynosząca ludziom śmiech i radość. Chodzi oczywiście o komedie Aleksandra Fredry. Najbardziej popularną z nich jest „Zemsta”, napisana w latach 1832-1833, opowiadająca o próbach zażegnania sąsiedzkiego konfliktu przez dwoje zakochanych, Klarę i Wacława, pochodzących ze skłóconych ze sobą domów. Akcja utworu nie stroni od spisków, intryg, nagłych zwrotów akcji oraz barwnych charakterów, a wszystko to okraszone jest dużą dawką humoru wszelkiego rodzaju.

Pomysł akcji „Zemsty"Fredro zaczerpnął z autentycznej historii. W 1828 roku ożenił się z Zofią Skarbkową, która w posagu wniosła prawa do połowy zamku w Odrzykoniu. Pisarz, przeglądając akty notarialne, odnalazł wzmianki o procesie między Piotrem Firlejem a Janem Skotnickim, do których zamek należał w XVII wieku. Firlej, wojewoda, zajmował zamek dolny, zaś Skotnicki, znany awanturnik, zamek górny. Obaj panowie nie znosili się i dokuczali sobie, jak mogli. Sprawa trafiła do sądu, wygrał ją Skotnicki, ale konflikt został zażegnany dopiero po ślubie syna Firleja z Zofią Skotnicką.

Fredro tworzył komedie, w których odtwarzał XIX-wieczne realia, w „Zemście”ukazał odchodzenie złotych czasów szlacheckich, sportretował przedstawicieli ówczesnej szlachty zaściankowej i opatrzył ich charaktery głęboką analizą psychologiczną. Całość pozwalała odbiorcy nie tylko bawić się zawartym w utworze humorem, ale także zastanowić się nad czasami obecnymi i tym, jakie czasy nadejdą, oraz rozmyślać nad ludzką naturą. Autor umieścił jako główną oś utworu konflikt Cześnika i Rejenta o mur graniczny, co stanowi pewne parodystyczne nawiązanie doKomentarze

    7 + 5 =