Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Yellow Bahama w prążki - streszczenie

Głównym bohaterem powieści „Yellow Bahama w prążki” jest Jacek Bosek – 15-letni chłopiec, niezwykle mądry, odważny i niezależny. W ogóle wydaje się nie przejmować normami społecznymi wyznaczanymi i narzucanymi przez dorosłych. Najbardziej nie znosi zakłamania i zawsze skutecznie wyłapuje wszelką obłudę i absurdy współczesnego świata. Bohater ma też dar do ściągania na siebie kłopotów i często wikła się różne zabawne sytuacje. Cechuje go też poczucie humoru i błyskotliwy umysł, dzięki którym zyskuje sympatię czytelników.

Choć Jacka spotykają prawie cały czas zabawne sytuacje, zdarzają mu się również chwile smutku. Jednym z tego rodzaju trudnych zdarzeń jest pojawienie się w życiu chłopca jego ojca. Przez piętnaście lat nie wykazywał on zainteresowania synem i jego problemami, nagle zjawia się i wszyscy wymagają od Jacka, by liczył się z jego zdaniem, okazywał mu szacunek i respektował wydawane przez niego polecenia. Dla chłopca jest to jednak trudne, poza tym z zasady nigdy nie pozwala sobą manipulować, dlatego też nie zamierza robić niczego wbrew sobie. Chce czuć się niezależny i sam decydować o swoim życiu.

W powieści Ewy Nowak poznajemy też Hanię, która jest zupełnym przeciwieństwem rezolutnego i brawurowego Jacka. Hania jest spokojną i dobrze ułożoną córką  bibliotekarki. Nawet w trudnych sytuacjach stara się zachować rozsądek. Jest też wyważona i z dystansem podchodzi do życia. Posiada też niezwykle czuły zmysł obserwacyjny, dzięki któremu zazwyczaj celnie opisuje otaczająca ją rzeczywistość.

Nastolatki takie jak Hania mają wiele marzeń, o których dorosłym nawet się nie śniło. Największym zaś marzeniem bohaterki „Yellow bahama w prążki” jest to, by ktoś napisał o niej książkę. Chcąc je zrealizować, pisze maila do autorki. Z nagromadzonych listów nagle urasta pokaźna książka, od której trudno się oderwać.

Hania, jak to typowa czternastolatka, przeżywa rozmaite przygody pełne radości, czasami również i smutku. Mimo to coś wyjątkowego i nietypowego odróżnia ją od pozostałych dziewcząt w jej wieku. Jest to przede wszystkim ogromny dystans do siebie i wyjątkowe poczucie humoru, którym zaraża wszystkich wokół i którego niejeden dorosły mógłby jej pozazdrościć.

W powieści poznajemy też losy rodziców Hani – taty ginekologa i mamy bibliotekarki, a także siostry Zośki i  wiernych, niezwykle oddanych przyjaciół, Jacka i Huberta. W domu Hani jest jeszcze jeden członek rodziny, dość  niezwykły, bo to waran, będący przywódcą całej gromady.

W powieści istnieje również cała galeria bohaterów drugoplanowych. Jest Iza – młoda ciotka Hani, która jest przedstawicielką dorosłych jedynie z racji swojego wieku. Występuje tu też mama Jacka, która jest zmuszona znosić wszystkie jego humory i łobuzerskie wybryki. Czasami musi też zrobić rozeznanie i właściwie ocenić, czy Jacek utrudnia jej życie czy tylko „okrasza” je swym niewinnym humorem i żartami, które nie zawsze są adekwatne do sytuacji. Niekiedy bowiem trudno rozeznać się co do postępowania Jacka i motywów, jakie nim kierują.