Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Wakacje Mikołajka - streszczenie

„Wakacje Mikołajka” to czwarta, przedostatnia część serii o przygodach Mikołajka – sympatycznego małego urwisa z francuskiego miasteczka. Opowiadania z tej części wydane zostały po raz pierwszy w 1962 r. Jak każde, również i to wydanie ozdobiły ilustracje Jeana-Jacquesa Sempègo. Pod względem treści część ta nieco odbiega od pozostałych, głównie dlatego, że akcja książki została przeniesiona ze szkoły Mikołajka do innych miejsc, a ponadto pojawiają się w niej też nowi bohaterowie.

Książka rozpoczyna się od podejmowania ważnej decyzji odnośnie miejsca, w którym Mikołajek miałby spędzić najbliższe wakacje. Tata obstawał za domkiem letniskowym w Leśnych Kątach, ale dzięki mamie na miejsce wakacyjnego wypoczynku w końcu wybrano pensjonat Rybitwa w Morskich Skałkach, który mieścił się w Bretanii.

Gdy bohater przybywa tu z rodzicami, szybko nawiązuje nowe znajomości – poznaje Fortunata, Błażeja, Mamerta, Ireneusza, Fabrycego, Kosmę i Iwa. Ten ostatni pochodzi właśnie z Bretanii. Chłopcy mile spędzają czas, bawiąc się na plaży i wymyślając kolejne psoty, którymi przysparzają tylko kłopotów tacie Mikołajka.

Podczas jednego z deszczowych dni, kiedy dzieci w pensjonacie nudziły się i dokazywały, pewien pan o imieniu Lanternau (przez innych gości nazywany „duszą towarzystwa”) zaoferował swą pomoc i zajęcie się niegrzecznymi chłopcami. Zaraz jedna wycofał się ze swojej propozycji i postanowił udać się na spacer mimo niesprzyjającej pogody.

Wspólnie z panem Lanternau i rodzicami Mikołajek wybrał się w rejs na Wyspę Mgieł. Dnie poświęcał też gimnastyce, jednak ze względu na to, że większości nauczycieli zrezygnowała z prowadzenia zajęć (było za mało chętnych dzieci), musiał wykluczyć ją ze swojego rozkładu dnia.

Pewnego dnia ojciec Mikołajka wybrał się z chłopcami na partyjkę małego golfa.


Komentarze

    10 + 2 =    
~ gg
2022-05-14 10:11:32
Fajne
~ nwm
2021-06-20 17:38:04
brawo
~ jd
2021-06-20 16:27:32
mogło być lepsze:\
~ xD
2021-06-20 15:50:58
słabe