Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W małym dworku - Problematyka

Dramat Wyspiańskiego został napisany, ponieważ autor chciał ośmieszyć styl, którym posługiwał się Rittner – dramat realistyczny. Rozmowy bohaterów przypominają dialogi prowadzone przez aktorów, powtarzających swoje role tuż przed początkiem przedstawienia. Postacie sprawiają wrażenie nierealnych, nieautentycznych.

Czytając dzieło Witkacego, nie można nie zauważyć, że pełno w nim żartu i komizmu. Przedstawione wydarzenia - śmierć matki, samobójstwo dziewczynek i ich ojca są niezwykle tragiczne i smutne, a tymczasem czytelnik śmieje się, czytając tekst dramatu.

Bohaterów łączy specyficzna więź – nikt z nich nie troszczy się o skutki postępowania. Zamiast tego wszyscy pragną blasku, zainteresowania, bycia w centrum. Bawią się własnym życiem, do czasu, kiedy wszyscy muszą ściągnąć obrane maski.

Dramat „W małym dworku” jest krytyką mentalności mieszczańskiej. Najważniejsze uczucie - miłość zostaje tutaj zdegradowane wyłącznie do erotyzmu. Przedstawieni bohaterowie są puści, a ich życie nie ma sensu.