Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka postaci - charakterystyka • W 80 dni dookoła świata

Audzie i prosi Passepartout, by ustalił z księdzem datę ślubu na następny dzień, i wtedy jego sługa odkrywa, że przybyli do Londynu dzień wcześniej, niż im się wydawało. Fogg w ostatniej chwili dociera do klubu na czas. Chociaż przez swoją podróż stracił niemal cały swój majątek, resztę pieniędzy podarował Fixowi i Passepartout i czuł się szczęśliwy, ponieważ zyskał dzięki podróży ukochaną żonę.


Jan Passepartout- francuski służący, którego Fogg zatrudnia na początku powieści. Wyrusza razem ze swoim pracodawcą w daleką podróż. Ma miłą powierzchowność, niebieskie oczy, jest mocno zbudowany i bardzo silny, ponieważ w młodości ćwiczył w cyrku. Liczył na to, że w służbie u Fogga zazna nieco spokoju, jednak szybko dowiedział się, że razem z nowym panem odbędzie szaloną podróż. Wydaje mu się, że cała sprawa zakończy się najwyżej w Bombaju, który należał jeszcze do Imperium Brytyjskiego, jednak z czasem zaczyna podzielać pogląd Fogga i wierzyć, że uda mu się wygrać zakład. Początkowo nie żywi do swego pracodawcy zbytniej sympatii, ponieważ uważa, że Fogg zachowuje się jak maszyna, ponieważ liczy się dla niego tylko wygrana zakładu, a nie przyjemność z podróży. Passepartout podchodzi do niej inaczej - chce poznawać ludzi i nowe miejsca, cieszyć się odwiedzaniem nowych krajów. Z czasem nabiera do Fogga szacunku i stara się być lojalnym, dobrym towarzyszem. Pomaga uratować Audę, narażając przy tym własne życie. Jednocześnie przez nieszczęśliwe zbiegi okoliczności zdarza mu się wpadać w tarapaty, przez co podróż się opóźnia. Niechcący zbezcześcił hinduską świątynię w Bombaju, a w Hong Kongu, odurzony przez Fixa, sprawił, że Auda i Fogg nie dotarli na czas na statek do Jokohamy. W Ameryce został porwany przez Indian. Za każdym razem czułKomentarze

    10 + 8 =