Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tomek w krainie kangurów - streszczenie

Rozdział I Zemsta

Czerwiec 1902, koniec roku szkolnego. Czternastoletni Tomek Wilmowski i jego przyjaciel Jurek Tymowski niecierpliwie czekają na ostatnią lekcję geografii. Jurek boi się, że znienawidzony nauczyciel wezwie go do tablicy i postawi dwóję. Jeśli tak się stanie, chłopiec nie przejdzie do następnej klasy. Przyjaciela ratuje Tomek, który odpowiada za niego. Oszustwo wychodzi na jaw z powodu klasowego donosiciela, podlizującego się nauczycielowi Rosjaninowi. Tomkowi udaje się wyłgać, następnie karze lizusa, kompromitując go w czasie lekcji wizytacyjnej z udziałem inspektora.


Rozdział II Tajemniczy gość

Tomek wraca do mieszkania wujostwa Karskich, którzy zajmują się jego wychowaniem. Ojciec chłopca musiał uciekać z kraju, ścigany przez carską policję, matka zmarła przed dwoma laty. Do mieszkania wujostwa przybył tajemniczy gość. Okazuje się, że to przyjaciel ojca, Jan Smuga. Razem z Andrzejem Wilmowskim zajmują się chwytaniem dzikich zwierząt, które trafiają potem do zoo. Smuga proponuje, że zabierze Tomka do ojca i wszyscy pojadą na wyprawę do Australii.


Rozdział III Spotkanie z ojcem

Tomek i Smuga jadą pociągiem z Warszawy do Wiednia a potem do Triestu, gdzie czeka ojciec chłopca. Po serdecznym powitaniu, wypływają statkiem do Australii. Tomek poznaje kolejnego przyjaciela ojca, bosmana Jana Nowickiego.


Rozdział IV Niespodzianki na „Aligatorze”

Tomek z ciekawością obserwuje pracę załogi „Aligatora” i mijane widoki. Dostaje od ojca sztucer. Zaczyna naukę strzelania.


Rozdział V Wróżbita z Port Saidu

„Aligator” dociera do Port Saidu, miejscowości u wrót Kanału Sueskiego. Tomek, ojciec i przyjaciele idą z wizytą do miasta. Arabski wróżbita przepowiada chłopcu, że zyska niemego przyjaciela i uratuje komuś życie.


Rozdział VI Cejloński słoń i bengalski tygrys

„Aligator” dociera do wyspy Cejlon. Na pokład zostają załadowane nowe zwierzęta – słoń i tygrys. Smuga opowiada Tomkowi o bardzo niebezpiecznym polowaniu na tygrysa, w którym zginął jego przewodnik.


Rozdział VII Między cyklonem a kłami tygrysa

Statek dociera do strefy równikowej. Nadciąga burza. Cyklon jest tak gwałtowny, że trzeba przenieść klatkę z tygrysem, bo zalewa ją woda. Nazajutrz Tomek idzie postrzelać do kabiny w okolicy maszynowni. Napotyka Smugę i oswobodzonego tygrysa. Chłopiec jednym celnym strzałem zabija bestię i ratuje życie Smudze.


Rozdział VIII Doradca z Melbourne

„Aligator” dociera do Australii. Podróżnicy spotykają się z zoologiem Karolem Bentleyem, który będzie im towarzyszył w łowach. Wspólnie opracowują plan wyprawy.


Rozdział IX Pionierzy australijscy

Podróżnicy opuszczają statek w Port Augusta i wsiadają do pociągu, by dotrzeć do celu pierwszego etapu wyprawy. W pociągu Tomek rozmawia z Bentleyem o polskich podróżnikach, badających Australię.


Rozdział X Opór krajowców

Pociąg jedzie na północ Australii. Krajobraz zmienia się, pustynne tereny zastępuje skrub, czyli plątanina kolczastych roślin. Podróżnicy docierają do Wilcanii, poznają Tony'ego, krajowca który będzie ich przewodnikiem. Potem przesiadają się na wozy i ruszają na farmę pana Clarka. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że okoliczni krajowcy chcą przeszkodzić polowaniu na zwierzęta. Tubylców zjednuje Tomek, zanosząc im żywność i popisując się swoimi umiejętnościami strzeleckimi.


Rozdział XI Wielkie łowy na kangury

Łowcy wyruszają polować na kangury, znajdują miejsce wśród skał, gdzie można zapędzić je w pułapkę. Potem odwiedzają plemię krajowców, które pomoże im w łowach. Po podzieleniu się na grupki, łowcy ruszają w step. Tomek jest wśród grupy krajowców. Zabija on przewodnika stada kangurów i zwierzęta potulnie kierowane przez obławę zostają schwytane w pułapkę.


Rozdział XII Wyprawa na dingo

Po schwytaniu kangurów z wąwozu łowcy tropią strusie. Tymczasem do farmy Clarka zaczynają podchodzić psy dingo. Podróżnicy postanawiają zastawić pułapkę, kopiąc doły przy ogrodzeniu.


Rozdział XIII Opowieść o Pawle Strzeleckim

Oczekując w zasadzce, Bentley opowiada Polakom o wyprawie swego dziadka z Edmundem Strzeleckim, podróżnikiem badającym Australię. Nagle w nocnej ciszy rozlega się wycie dingo. Okazuje się, że w pułapkę wpadły trzy psy.


Rozdział XIV W burzy piaskowej

Tomek i bosman Nowicki wyruszają na polowanie emu. Napotykają dwa strusie, jednak próba schwytania kończy się niepowodzeniem. Bohaterowie wpadają w burzę piaskową, chronią się w wąskim parowie. Uciekają im konie. Nagle rozpętuje się gwałtowna ulewa, chłopiec i bosman muszą uciekać, bo parów zamienia się w rwącą rzekę.


Rozdział XVI Idźcie stąd precz, natychmiast!

Zmęczeni łowcy wędrują pieszo przez step, napotykają na tubylczą wioskę. Krajowcy dają im jeść, ale nie pozwalają odpocząć w obozie. Łowcy muszą uciekać. Wędrując, zauważają, że śledzą ich krajowcy z wioski. Postanawiają ich przepłoszyć, strzelając z karabinu. Nagle słyszą inne wystrzały. Strzela szukający ich Smuga. Tomek i bosman są uratowani, wracają do obozu.


Rozdział XVII Polowanie w pobliżu farmy Allana

Łowcy schwytali sześć strusi emu. Przenoszą się na farmę Allana, gdzie mają polować na szare kangury. Schwytane wcześniej zwierzęta transportowane są na statek. Drogę, na farmę Allana, pokonują pociągiem. Po prawie dwóch dniach jazdy przesiadają się na konie, zmierzając na miejsce, gdzie Tony odkrył obecność kangurów. Chwytają dwa okazy i poznają Allana, właściciela farmy. Mężczyzna niepokoi się, bowiem zaginęła jego dwunastoletnia córka Sally. O świcie rusza akcja poszukiwawcza. Dzień poszukiwań nie daje rezultatu.


Rozdział XVIII Zagubieni w skrubie

Tomek zostaje na farmie z matką Sally. Nie może wysiedzieć na miejscu, razem z psem Dingo, należącym do Allanów, idzie na skraj skrubu. Tomek chce schwytać papugę, ale zmyślny ptak ucieka. Chłopiec wchodzi coraz głębiej w gąszcz skrubu, pies Allanów odkrywa jakiś trop i prowadzi Tomka za sobą. Chłopiec trafia na głęboki dół, do którego wpadła Sally. Tomek pomaga dziewczynce wydostać się stamtąd i zanosi ją na farmę.


Rozdział XIX Niemy przyjaciel

Tomek z ojcem odwiedzają Sally. Dziewczynka oddaje chłopcu swojego psa, Dingo. Tomek obiecuje, że będzie do niej pisał listy.


Rozdział XX Poszukiwacze złota i buszrendżerzy

Łowcy opuszczają farmę Allana i wyruszają na południowy wschód, w kierunku gór. Po kilku dniach zagłębiają się w busz. Zaczynają się łowy na kolczatki, niedźwiadki koala i wombaty. Tomek organizuje samodzielną wycieczkę wzdłuż strumienia. Napotyka obóz dwóch poszukiwaczy złota. Podsłuchując ich rozmowę, zostaje odkryty i schwytany. Na obóz napadają czterej napastnicy. Dochodzi do strzelaniny.


Rozdział XXI Pomoc nadchodzi

Czwórka zbójów opanowuje obóz, jeden z poszukiwaczy jest ranny. Bandyci chcą wymusić okup za Tomka, chłopiec próbuje uciekać. Z odsieczą przybywają znajomi Tomka. Łowcy uwalniają poszukiwaczy złota.


Rozdział XXII Na Górze Kościuszki

Łowcy zamierzają zorganizować wyprawę na Górę Kościuszki, najwyższy szczyt w Australii. Wcześniej Tomek odwiedza obóz poszukiwaczy złota. Mężczyźni zbierają się do odjazdu. Jeden z nich wręcza chłopcu tajemniczy podarunek. Łowcy wyruszają na górę Kościuszki. Nazwę szczytowi nadał podróżnik Paweł Strzelecki.


Rozdział XXIII Tajemnica starego O`Donella

Łowcy wracają do obozu a potem wyruszają w drogę powrotną pociągiem do Melbourne. Tam czeka na nich „Aligator”, którym wrócą do Europy. Łowcy żegnają się z Bentleyem. Na statku Tomek rozpakowuje prezent od poszukiwaczy złota. Okazuje się, że to grudka tego drogocennego kruszcu. Tomek chce sprzedać złoto i urządzić wyprawę do Afryki. Statek wraca do Europy.