Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tomek w krainie kangurów - streszczenie

Rozdział I Zemsta

Czerwiec 1902, koniec roku szkolnego. Czternastoletni Tomek Wilmowski i jego przyjaciel Jurek Tymowski niecierpliwie czekają na ostatnią lekcję geografii. Jurek boi się, że znienawidzony nauczyciel wezwie go do tablicy i postawi dwóję. Jeśli tak się stanie, chłopiec nie przejdzie do następnej klasy. Przyjaciela ratuje Tomek, który odpowiada za niego. Oszustwo wychodzi na jaw z powodu klasowego donosiciela, podlizującego się nauczycielowi Rosjaninowi. Tomkowi udaje się wyłgać, następnie karze lizusa, kompromitując go w czasie lekcji wizytacyjnej z udziałem inspektora.


Rozdział II Tajemniczy gość

Tomek wraca do mieszkania wujostwa Karskich, którzy zajmują się jego wychowaniem. Ojciec chłopca musiał uciekać z kraju, ścigany przez carską policję, matka zmarła przed dwoma laty. Do mieszkania wujostwa przybył tajemniczy gość. Okazuje się, że to przyjaciel ojca, Jan Smuga. Razem z Andrzejem Wilmowskim zajmują się chwytaniem dzikich zwierząt, które trafiają potem do zoo. Smuga proponuje, że zabierze Tomka do ojca i wszyscy pojadą na wyprawę do Australii.


Rozdział III Spotkanie z ojcem

Tomek i Smuga jadą pociągiem z Warszawy do Wiednia a potem do Triestu, gdzie czeka ojciec chłopca. Po serdecznym powitaniu, wypływają statkiem do Australii. Tomek poznaje kolejnego przyjaciela ojca, bosmana Jana Nowickiego.


Rozdział IV Niespodzianki na „Aligatorze”

Tomek z ciekawością obserwuje pracę załogi „Aligatora” i mijane widoki. Dostaje od ojca sztucer. Zaczyna naukę strzelania.


Rozdział V Wróżbita z Port Saidu

„Aligator” dociera do Port Saidu, miejscowości u wrót Kanału Sueskiego. Tomek, ojciec i przyjaciele idą z wizytą do miasta. Arabski wróżbita przepowiada chłopcu, że zyska niemego przyjaciela i uratuje komuś życie.


Rozdział VI Cejloński słoń i bengalski tygrys

„Aligator” dociera


Komentarze

    1 + 4 =    
~ ...
2023-03-19 20:28:43
świetne streszczenie.Jest napisane krótko i na temat polecam