Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Szatan z siódmej klasy - Adaś Cisowski – szatan i młody detektyw- charakterystyka postaci.


Adaś Cisowski – szatan i młody detektyw- charakterystyka postaci.
 

Adam Cisowski, siedemnastoletni uczeń siódmej klasy warszawskiego gimnazjum, to przystojny chłopiec o blond włosach i przyjaznym wyrazie twarzy. Cechują go umiejętności, które pomagają nie tylko w szkole, ale także podczas przygody z poszukiwaniem ukrytego skarbu w dworku w Bejgole.

Adaś jest diabelnie sprytny i domyślny. Tymi cechami zapracowuje na pseudonim „Szatana”. W szkole udaje mu się odkryć system, według jakiego pyta uczniów na historii profesor Gąsowski. Zdradza sekret klasie i każdy z uczniów wie, na jaki dzień ma się przygotować do odpowiedzi. Jednak pewnego dnia uczniowie inaczej niż zwykle, są nieprzygotowani i otrzymują złe stopnie. Profesor jest zdziwiony i rozczarowany, wtedy Adam wstaje z ławki, jest w tej chwili był blady i wzruszony. Przemawia głosem miękkim i melodyjnym. Bierze na siebie winę za nieprzygotowanie uczniów, wyjawia profesorowi, że poznał jego system odpytywania, i tak zawsze odpowiednie osoby były nauczone na zajęcia. Jednak tego dnia profesor pomylił się i wywołał nie te osoby, które powinien. Zaskoczony profesor zakłada się z Adamem o to, że z pewnością nie zgadnie, kogo zapyta profesor na następnych zajęciach, jednak chłopcu się to udaje.

Który z chłopców nie marzył w dzieciństwie choć przez chwilę, aby stać się Sherlockiem Holmesem? Adaś bardzo chciał zostać detektywem i miał ku temu silne predyspozycje. Dzięki swojej bystrości i umiejętności dedukcji, rozstrzyga także sprawę kradzieży wiecznego pióra. Domyśla się, że to kolega z ławki, Staszek Burski, dokonał kradzieży, bowiem nagle wyjątkowo poprawił się charakter pisma jego sąsiada. Adam wykazuje się też koleżeństwem, dyskrecją i wiernością, bowiem nikomu nie zdradza sekretu Staszka. W samym winowajcy ma natomiast dłużnika, gotowego zrobić dla niego wszystko.

Talenty detektywistyczne Cisowskiego potwierdza także sprawa ze spółdzielnią uczniowską i chłopcem oskarżonym o kradzież. Okazało się, po sprawdzeniu bilansu spółdzielni, że brakuje dużej sumy pieniędzy. Wiele osób przeglądało księgi, ale nikomu poza Adasiem nie udało się odnaleźć w nich błędu.

Chętny do pomocy i bezinteresowny, Adaś zgadza się pomóc profesorowi Gąsowskiemu w odkryciu tajemnicy dworku w Bejgole, należącego do jego brata Iwo Gąsowskiego. Cisowski rozszyfrowuje wskazówki, listy, przeszukuje odważnie strychy, szuka danych w starym pamiętniku. Nie poddaje się nawet po porwaniu i uwięzieniu w piwnicy czy po groźbach i zamachach na jego osobę ze strony opryszków. Umie podstępnie zmylić złodziei i ostatecznie odnajduje ukryty skarb. Przez cały czas trwania tej przygody, towarzyszy mu Panna Wanda- dziewczyna o fiołkowych oczach, która zauroczyła Adama i do której odnosi się w sposób, w jaki powinien chłopiec z dobrego domu, z szacunkiem i grzecznością.

Adamie cechuje także duże poczucie humoru, siła, odwaga, uczciwość. Jest bezpośredni i dowcipny, choć w towarzystwie Wandy nieco się zawstydza. Koleżeński, miły, uczynny i skromny, jest niewątpliwie najsympatyczniejszym szatanem w całej literaturze.