Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świat Jana Kochanowskiego - streszczenie

Jacek Sokolski zainspirowany biografią wielkiego artysty, Jana Kochanowskiego, w swojej książce postanowił przedstawić czytelnikom w niezwykle interesujący i ciekawy sposób szczegóły z życia pisarza.

W pierwszej części książki przedstawione zostały informacje na temat rodu Kochanowskich. Była to rodzina szlachecka herbu Korwin. Ojcem Jana Kochanowskiego był Piotr Kochanowski, sędzia ziemski sandomierski, a matką Anna Białaczowska herbu Odrowąż. Mały Jan urodził się 6 czerwca 1530 roku w Sycynie niedaleko Zwolenia. Tu też spędził dzieciństwo i pobierał nauki. Następnie studiował w Akademii Krakowskiej w 1544 roku. W roku 1551 roku kontynuował naukę w Uniwersytecie w Królewcu, skąd wyjechał do Padwy we Włoszech.

W kolejnych latach powrócił do Królewca, gdzie przebywał na dworze arcyksięcia Albrechta Hohenzollerna. Stąd odbył jeszcze kolejną podróż po Europie, jednak po powrocie postanowił osiedlić się na stałe w Polsce. Przebywał na dworach Tarnowskich, Tęczyńskich, Jana Firleja, biskupa krakowskiego Filipa Padniewskiego i Zygmunta Augusta. Na dworze tego ostatniego pełnił stanowisko sekretarza królewskiego.

W 1567 roku towarzyszył królowi w wyprawie radoszkowickiej. Na dworze Zygmunta II Augusta służył do roku 1572. Opisywał najdonioślejsze wydarzenia, takie jak hołd pruski czy unię polsko- litewską. Uczestniczył także w koronacji Henryka Walezego po śmierci Augusta. Gdy król opuścił kraj, wycofał się z życia dworskiego, mimo sympatii w stosunku do Stefana Batorego. W 1576 roku odbył się ślub Kochanowskiego z Dorotą Podlodowską. Była ona córką podstolego sandomierskiego. W 1574 roku osiedlił się w rodzinnym majątku w Czarnolesie. Rok później wziął udział w zjeździe szlacheckim w Stężycy. W listopadzie wygłosił przemówienie na sejmie elekcyjnym pod Warszawą, zachwalając kandydaturę cesarza Maksymiliana II Habsburga do tronu polskiego. W tym też czasie powstała „Odprawa posłów greckich”, a następnie parafraza „Psałterza Dawidów” (1579).

W roku 1579 napisał „Treny” poświęcone zmarłej córce Urszulce. Dał w nich upust żalowi i rozpaczy po stracie ukochanego dziecka. Kochanowski zmarł na zawał serca 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie. Jego ciało spoczywa w Zwoleniu niedaleko Czarnolasu.