Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Sposób na Elfa - streszczenie

Streszczenie

Tytułowym bohaterem książki jest pies o imieniu Elf, mieszkający ze swoim rodzeństwem w schronisku. Bardzo chciał aby znalazł się jakiś nowy miły człowiek, który zechciałby ich przygarnąć. Mogliby wspólnie chodzić na spacery.

W drugim rozdziale widzimy narratora powieści, który wraz ze swoim synem wprowadza się do nowo kupionego mieszkania. Chłopiec zakochuje wówczas w dziewczynie o imieniu Kara. Sugeruje tacie, że chciałby mieć psa, ponieważ ma go jego nowa koleżanka. Wspólnie przeszukując portale ogłoszeniowe, znajdują informację o Elfie. Postanawiają zaadoptować pieska. Czeka ich kilka formalności, w tym wizyta adaptacyjna w schronisku. Tymczasem Elf przeczuwa, że spotka go coś radosnego – zmianę nastroju zwierzęcia dostrzega nawet jego siostra Erka. Gdy dochodzi do zabrania Elfa ze schroniska, pies jest bardzo przestraszony – nie spodziewał się bowiem rozłąki z rodziną. Chłopiec szybko zdobywa jednak zaufanie nowego domownika, który zaczyna przyzwyczajać się mieszkania. Tata natomiast zabiera Elfa na pierwszy spacer.

Podczas pierwszej wizyty u weterynarza okazuje się, że piesek jest zdrowy tylko musi trochę przybrać na wadze. Elf walczy z różnymi dotychczasowymi zwyczajami. Tata i syn usiłują bowiem nauczyć go załatwiania się na podwórku.

Mały (tak widzi swojego właściciela piesek) próbuje zdobyć względy Kary – tata pomaga mu w zorganizowaniu niespodzianki. Chłopak ma zamiar spuścić się z dachu na linie na wysokość okien dziewczynki i przykleić tam różę. Jego spodnie zostają jednak rozdarte na antenie telewizyjnej. Nazajutrz Elf znajduje części garderoby właściciela w pobliskich krzakach.

Gdy tata (Duży) robi w sklepie zakupy, Elf zostaje z chłopcem na zewnątrz. Wyrywa mu się jednak, przegryzając smycz i biegnie do sklepu gdyż sądzi, że rosną tam drzewa z kiełbasami.

Tata martwi się o siostrę Elfa, która bardzo tęskni za bratem – ciocia Ewa postanawia przygarnąć do siebie suczkę. Tymczasem Elf zawiera wiele nowych znajomości – od innych psów dowiaduje się m.in., że są właściciele, którzy bardzo źle traktują swoje psy. Któregoś dnia Elf poznaje jeszcze kota – Czesława, z którym zawiązuje bliższą znajomość. W dalszej części fabuły zostają opisane drobne, codzienne perypetie pieska. Kradzież pieroga ze stołu czy obszczekanie gołębia. Obserwuje także rozterki swojego młodego właściciela m.in. rodzące się uczucie do Kary.

Pewnego dnia do piwnicy w domu Małego i Dużego dochodzi do włamania. Elf natychmiast reaguje warczeniem, czym zwraca uwagę policjanta. Pies zaprowadzi go do samochodu włamywacza. Okazuje się, że Elf podejrzanie reagował na ten samochód już wcześniej. Ostatecznie policji udaje się schwytać szkodnika – był to mężczyzna, który kiedyś próbował kopnąć Elfa.

Powieść kończy się optymistycznym akcentem – siostra Elfa, Erka jest już w domu cioci Ewy, a pieski mogą się ze sobą spotykać do woli. Tata postanawia napisać o Elfie specjalną książkę.

Plan wydarzeń

 1. Marzenia pieska o nowym właścicielu.

 2. Wprowadzenie się taty i syna do nowego mieszkania.

 3. Zapoznanie się Małego z Karą.

 4. Postanowienie zaadaptowania psa.

 5. Wizyta adaptacyjna w schronisku.

 6. Zabranie Elfa ze schroniska i pierwsze chwile w nowym domu.

 7. Wizyta u weterynarza.

 8. Próba zalotów Małego w stronę Klary (nieudana próba spuszczenia się na linie).

 9. Wspólne zakupy.

 10. Adoptowanie Erki przez ciotkę Ewę.

 11. Znajomość psa z kotem Czesławem.

 12. Włamania do piwnic na osiedlu i wszczęcie śledztwa.

 13. Zidentyfikowanie samochodu włamywacza przez Elfa.

 14. Schwytanie złodzieja z pomocą psa.

 15. Zamieszkanie Erki w nowym domu.

 16. Wspólne spędzanie czasu przez psie rodzeństwo.

 17. Zamiar napisania przez Dużego książki o przygodach Elfa.