Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Śpiąca królewna - streszczenie

Pewna królewska para bardzo pragnęła mieć dziecko. Raz zdarzyło się, że w czasie, gdy królowa brała kąpiel, z rzeki wyskoczyła żaba. Powiedziała królowej, że w niedługim czasie doczeka się potomstwa.

I rzeczywiście, nim upłynął rok, królowa urodziła córeczkę. Rodzice nazwali ją Różyczką i urządzili na jej cześć wystawną ucztę, zapraszając na nią dwanaście wróżek, aby oddać im w opiekę maleństwo. Tylko jedna – trzynasta wróżka – nie została zaproszona, ponieważ zabrakło dla niej zastawy. Wróżka poczuła się tym poniżona i postanowiła się zemścić, rzucając na królewnę klątwę. Jej działanie miało sprawić, że królewna umrze w wieku piętnastu lat, ukłuwszy się wrzecionem. Ostatnia z zaproszonych wróżek postanowiła jakoś złagodzić zaklęcie i nie dopuścić do tragicznej śmierci królewny – zamiast umrzeć, Różyczka miała zapaść w stuletni sen.

Król dowiedziawszy się o tej klątwie, nakazał wyrzucić z królestwa wszystkie wrzeciona. Królewna natomiast dojrzewała i stawała się coraz piękniejsza. Była też dobra, mądra i cnotliwa. W dniu, w którym kończyła piętnaście lat, była sama w pałacu i zapragnęła zobaczyć po kolei wszystkie komnaty. W zdumieniu przyglądała się pięknym pomieszczeniom i wytwornie urządzonym komnatom. W pewnym momencie stanęła przed maleńkimi drzwiami, a otworzywszy je, ujrzała w środku starą kobietę, która przędła na wrzecionach len. Królewna zapragnęła sama spróbować, lecz wtedy ukłuła się i zła przepowiednia się spełniła. Natychmiast zapadła w głęboki sen, a wraz z nią usnęli również król, królowa i całe królestwo. Zamek obrósł cierniowym żywopłotem, stając się twierdzą, do której nikt nie mógł się dostać.

Po okolicy rozeszła się wieść o rzuconej na królewnę klątwie, która doprowadziła do uśpienia całego królestwa i wszystkich poddanych. Na zamek przybywali kolejni młodzi


Komentarze

    4 + 10 =    
~ krzysiek
2022-01-19 10:42:52
przyda się czytam przed lekcją