Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Śmiertelna klątwa - streszczenie

„Śmiertelna klątwa” to zbiór ośmiu krótkich opowiadań, z których sześć pierwszych łączy miejsce akcji – miasteczko St Mary Mead. W nim właśnie dochodzi do sześciu tajemniczych wydarzeń, które wyjaśnić może tylko niezastąpiona w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek staruszka, panna Marple. Dwa pozostałe opowiadania różnią się od reszty i rozwiązanie tych zagadek nie jest już takie proste i oczywiste, jakby się mogło wydawać.

Opowiadanie 1 „Azyl”

Bunch Harmon to młoda żona pastora, która robiąc porządki w kościele, pewnego razu znajduje w nim umierającego mężczyznę. Jeszcze przed śmiercią wypowiada on niezrozumiałe słowa, które – jak się okaże – będą miały duże znaczenie. Czy krewni zmarłego, którzy bardziej przejmują się jego płaszczem niż nim samym, w rzeczywistości są bliskimi i zatroskanymi krewnymi? Panna Marple ma co do tego duże wątpliwości i postanawia zbadać całą sprawę.

Opowiadanie 2 „Dziwny żart”


Pewna młoda para narzeczeńska miała otrzymać po śmierci bogatego wuja dużą sumę pieniędzy. Tak się jednak nie stało, gdyż zmarły nie zostawił im ani grosza. Dlaczego? Odpowiedź może kryć się w pozornie błahym i nic nie znaczącym geście, jaki bohater wykonał chwilę przed śmiercią – dotknął wówczas palcami powieki. Narzeczeni nie potrafią jednak zrozumieć jego znaczenia i całą nadzieję pokładają w pannie Marple.

Opowiadanie 3 „Narzędzie zbrodni”

Pewna wiejska krawcowa odnajduje zwłoki jednej z mieszkanek St Mary Mead. Podejrzenie pada na jej męża, ale czy to aby na pewno on dokonał zbrodni? Panna Marple jest przeciwnego zdania i postanawia przyjrzeć się tej sprawie i odkryć prawdziwego mordercę.

Opowiadanie 4 „Śmiertelna klątwa”


Młodzieniec Hary Laxton właśnie ożenił się z Luice i wraz z nią powrócił do rodzinnej wioski. Postanawiają urządzić się w miejscu mieszkania starej wdowy –


Komentarze

    8 + 10 =    
~ Oliwier
2023-05-10 10:59:45
Git
~ haha
2022-05-01 11:48:10
przydatne
~ :)
2021-05-30 12:34:31
Przydatne