Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Śmiertelna klątwa - streszczenie

„Śmiertelna klątwa” to zbiór ośmiu krótkich opowiadań, z których sześć pierwszych łączy miejsce akcji – miasteczko St Mary Mead. W nim właśnie dochodzi do sześciu tajemniczych wydarzeń, które wyjaśnić może tylko niezastąpiona w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek staruszka, panna Marple. Dwa pozostałe opowiadania różnią się od reszty i rozwiązanie tych zagadek nie jest już takie proste i oczywiste, jakby się mogło wydawać.

Opowiadanie 1 „Azyl”

Bunch Harmon to młoda żona pastora, która robiąc porządki w kościele, pewnego razu znajduje w nim umierającego mężczyznę. Jeszcze przed śmiercią wypowiada on niezrozumiałe słowa, które – jak się okaże – będą miały duże znaczenie. Czy krewni zmarłego, którzy bardziej przejmują się jego płaszczem niż nim samym, w rzeczywistości są bliskimi i zatroskanymi krewnymi? Panna Marple ma co do tego duże wątpliwości i postanawia zbadać całą sprawę.

Opowiadanie 2 „Dziwny żart”


Pewna młoda para narzeczeńska miała otrzymać po śmierci bogatego wuja dużą sumę pieniędzy. Tak się jednak nie stało, gdyż zmarły nie zostawił im ani grosza. Dlaczego? Odpowiedź może kryć się w pozornie błahym i nic nie znaczącym geście, jaki bohater wykonał chwilę przed śmiercią – dotknął wówczas palcami powieki. Narzeczeni nie potrafią jednak zrozumieć jego znaczenia i całą nadzieję pokładają w pannie Marple.

Opowiadanie 3 „Narzędzie zbrodni”

Pewna wiejska krawcowa odnajduje zwłoki jednej z mieszkanek St Mary Mead. Podejrzenie pada na jej męża, ale czy to aby na pewno on dokonał zbrodni? Panna Marple jest przeciwnego zdania i postanawia przyjrzeć się tej sprawie i odkryć prawdziwego mordercę.

Opowiadanie 4 „Śmiertelna klątwa”


Młodzieniec Hary Laxton właśnie ożenił się z Luice i wraz z nią powrócił do rodzinnej wioski. Postanawiają urządzić się w miejscu mieszkania starej wdowy – pani Murgatroyd. Kobieta wyrzucona ze swojego domu przeklina młodą parę i zaczyna im wygrażać, w końcu rzuca na nich klątwę. W jakiś czas później Luice ginie w tajemniczym wypadku podczas jazdy konnej. Jak się jednak okaże, wypadek ten nie nastąpił na skutek klątwy wróżki, lecz był starannie zaplanowanym morderstwem. Fabuła tego opowiadania znajduje zakończenie w powieści „Noc i mrok”.

Opowiadanie 5 „Idealna służąca”

Gladys to młoda służąca w domu panien Skinner, z którego zostaje jednak wyrzucona po tym, jak niesprawiedliwie oskarżono ją o kradzież. Panna Marple jest przekonana, że dziewczyna tego nie zrobiła i dlatego postanawia się za nią wstawić. Niestety panny Skinner nie chcą już przyjąć Gladys, ponieważ właśnie zatrudniają nową służącą, do której mają wielkie zaufanie i uważają ją za ideał pomocy domowej. Jak się jednak okazuje, to ona jest złodziejką i po kradzieżach, jakich dokonuje w całej okolicy, chyłkiem ucieka z miasteczka. Policja jest bezradna, ale panna Marple zdaje się mieć pomysł, jak rozwikłać sprawę.

Opowiadanie 6 „Opowiadanie panny Marple”

Panna Marple znów staje przed tajemniczą zagadką. Pewnego dnia przychodzi do niej pan Rhodes, którego policja podejrzewa o zabicie swojej żony. Jest on jednak niewinny, dlatego prosi panną Marple o pomoc w oczyszczeniu się z zarzutów i wyjaśnieniu okoliczności zbrodni.

Opowiadanie 7 „Lalka krawcowej”

Do zakładu krawieckiego trafia tajemnicza lalka, która okazuje się mieć nadprzyrodzone zdolności. Sama chodzi po domu, siada za biurkiem i śledzi domowników, bacznie się im przyglądając. Pytanie, czy za niezwykłością lalki kryje się jakaś osoba, która nią manipuluje? A może naprawdę posiada w sobie tajemne moce?

Opowiadanie 8 „Mroczne odbicie”

Życie pewnego młodego człowieka diametralnie odmieniło się, kiedy ujrzał on w lustrze... wizję krwawego morderstwa. Najprawdopodobniej morderstwo to zdarzy się w przyszłości. Jego ofiarą stanie się dziewczyna, którą młodzieniec pokochał od pierwszego wejrzenia, a zamorduje ją jej narzeczony. Czy młody człowiek powinien ją przed tym ostrzec?