Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Proces - Geneza utworu

Można przypuszczać, że na powstanie powieści wpłynęło życie osobiste pisarza. W lipcu 1914 roku Franz Kafka zerwał zaręczyny z Felice Bauer. Badacze są skłonni przypuszczać, że praca twórcza miała przynieść pisarzowi ukojenie i spokój wewnętrzny po tym wydarzeniu. Świadectwem powstawania „Procesu” są „Dzienniki” – w nich Kafka opisuje w jaki sposób powstawało jedno z jego najlepszych dzieł.
Kafka zaczął pisać powieść w 1914 roku.Pisanie utworu nie przychodziło Kafce łatwo, z czasem sam pisarz stwierdził: „Jestem już prawie niezdolny do kontynuowania [Procesu]”. Pod koniec stycznia 1915 roku Kafka porzucił pisanie „Procesu”. Nigdy nie ukończył książki.

Dzieło zostało zaliczone do tzw. „Trylogii samotności”, czyli utworów, które powstały w okresie rozstania Kafki z narzeczoną, jako dzieła mające ukoić cierpiącą duszę. Obok „Procesu” do trylogii badacze zaliczają „Amerykę” oraz „Zamek”.