Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Oto jest Kasia - streszczenie

Tytułowa bohaterka powieści to ośmioletnia dziewczynka – uczennica drugiej klasy szkoły podstawowej. Kasia jest bardzo zdolna i ambitna, a nauczyciele cenią ją za ogromną ochotę do nauki, sumienność i niesamowitą pilność. Inne dzieci również ją lubią i uważają za dobrą, sympatyczną koleżankę. Dziewczynka jest też oczkiem w głowie rodziców, którzy bardzo ja faworyzują i potrafią wszystko jej wybaczyć i przymknąć oko na jej fochy czy kłótnie ze starszym bratem, Jurkiem. Sytuacja jednak zmienia się z chwilą pojawienia się najmłodszej siostrzyczki rodzeństwa – Agnieszki.

Od tej pory to Agnieszka jest najważniejsza, natomiast Kasia czuje się zepchnięta w kąt jak niepotrzebna już rzecz. Dlatego nie uradowało jej pojawienie się małej. W domu musi panować ciągle cisza, a na Kasię spada coraz więcej obowiązków i zadań, których jednak wcale nie myśli wykonywać. Czując się odrzucona i nierozumiana, postanawia w ogóle nie liczyć się z poleceniami rodziców i Jurka, którzy napominali ją, by była grzeczną i odpowiedzialną dziewczynką. Chcąc odzyskać utraconą pozycję i zwrócić na siebie uwagę, bohaterka wymyśla kolejne psoty i staje się coraz bardziej złośliwa. Po pewnym czasie jej złe zachowanie widać też w szkole – dziewczynka przestaje być wzorową uczennicą i w ogóle nie zależy jej już na nauce i dobrych stopniach. Zmianę tę zauważają zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, którzy darzą ją coraz mniejszą sympatią i zaczynają ją omijać.

O całej tej sytuacji ojciec Kasi dowiaduje się na zebraniu, po czym prosi Jurka, by pomógł siostrze w poprawieniu wyników w nauce. Nie zmienia to jednak faktu, że Kasia nadal jest nieprzychylnie nastawiona do młodszej siostry, którą obwinia o to, że rodzice skierowali na nią całą swoją uwagę, a także o to, że to mała jest teraz najważniejsza i rodzice przez cały czas zajmują się tylko nią. Dopiero dramatyczny wypadek zmienia pełną zazdrości postawę bohaterki. Pewnego dnia rodzice Kasi muszą na chwilę wyjść i zostawiają małą Agnieszkę pod opieką starszej córki. Ta jednak w ogóle nie zamierza się nią zajmować i postanawia ten czas poświęcić na zabawę. W pewnej chwili niepilnowana Agnieszka przewraca się w łóżeczku w taki sposób, że zaczyna się dusić, a potem błyskawicznie łapie zapalenie płuc. Dopiero w tym momencie – gdy życie małej jest zagrożone – do Kasi dociera, jak bardzo siostrzyczka jest dla niej ważna, co zmienia tez diametralnie jej stosunek do Agnieszki. Bohaterka wyzbywa się zazdrości i odzyskuje dawny optymizm i pogodę. Na powrót odzyskuje też kolegów z klasy, a jej szkolne kłopoty również powoli znikają. Jej życie wraca do normy, ponadto bohaterka bogatsza jest o cenną wiedzę na temat prawdziwej i wymagającej oddania i poświęcenia miłości.