Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Opowiadania Borowskiego - Narrator w opowiadaniach Borowskiego

Narratorem opowiadań Tadeusza Borowskiego jest główny bohater imieniem Tadek. Jego oczyma obserwujemy nieludzkie warunki i nieludzkie zachowanie panujące w obozie. Bohater wypowiada się w pierwszej osobie, co przydaje opowiadaniom autentyczności. Opisuje obozowy świat jako uczestnik rozgrywających się tam zdarzeń, nie ocenia nikogo, nie gani, ani nie chwali niczyich postaw ani uczynków. Tadek nie próbuje analizować swoich uczuć ani uczuć więźniów. Przedstawia ich wygląd i zachowanie. Narrator zna reguły obozowego zachowania, ma odpowiednie doświadczenie, dlatego stara się zająć taką pozycję, która zapewni mu przeżycie – jest pomocnikiem kapo, sanitariuszem albo członkiem komanda, uprzątającego wagony.


Po wydaniu opowiadań wiele osób próbowało utożsamić Borowskiego z głównym bohaterem, Tadkiem. To nie do końca słuszna teoria. Wprawdzie pisarz siedział w obozie, miał narzeczoną Marię, jednak więźniowie wspominają, że był osobą nieśmiałą i zagubioną, współczuł innym więźniom. Zachowywał się zupełnie inaczej niż Tadek, bohater jego opowiadań.