Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lampo - charakterystyka • O psie, który jeździł koleją

Lampo to główny bohater utworu. Kundelek, znany ze swego zamiłowania do podróży pociągiem. Przybywa na stację w Marittimie przypadkiem. Zaprzyjaźnia się ze zawiadowcą stacji i postanawia towarzyszyć mu w jego pracy. „Było to bardzo miłe, kudłate psisko podobne trochę do szpica, a trochę do owczarka. Oczy miało wesołe i szelmowskie. Jedno ucho sterczało ostro do góry, drugie opadało w dół. Nadawało to psu pocieszny, a zarazem zawadiacki wygląd” – tak autor opowiadania opisuje psa-podróżnika.

Lampo jest sprytny i inteligentny. Szybko zdobywa sobie sympatię otoczenia. Wiernie służy swemu panu, odprawiając kolejne pociągi. Mimo przywiązania do zawiadowcy kundelek nie potrafi pozostać dłużej w jednym miejscu. Lampo z upodobaniem podróżuje po cały kraju (udaje mu się dojechać aż do Rzymu) a jego przygody stają się znane wszystkim włoskim dzieciom. Pies jest bardzo wierny i przywiązany do swego pana. Udowadnia to po przymusowej „przeprowadzce” na Sycylię. Lampo dwukrotnie ucieka ludziom, którzy mieli go dostarczyć na statek. Dopiero za trzecim razem dociera do wuja zawiadowcy. Po kilku miesiącach pies dokonuje imponującego wyczynu. Jakimś trafem udaje mu się przedostać z wyspy na stały ląd i dojechać pociągiem do Marittimy.

Lampo kocha swego pana i jego dzieci. Udowodnił to ratując życie Adele. Mały podróżnik zasługuje na miano prawdziwego bohatera.