Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nawiedzony dom - streszczenie

„Nawiedzony dom” to pierwsza książka z cyklu poświęconego przygodom dwójki rodzeństwa: Janeczki i Pawełka Chabrowiczów oraz ich bystrego psa Chabra. Janeczka i Pawełek choć są jeszcze dziećmi, przejawiają niespotykaną żądzę przygód i są niezwykle żywiołowi. Mają też talent do rozwiązywania skomplikowanych zagadek kryminalnych. Nawet kiedy przedmiotem ich śledztwa jest miejsce, gdzie żadnej zbrodni nie było, oni bez problemu zaraz ją odnajdą.

Utwór rozpoczyna się w momencie, gdy Janeczka pisze wypracowanie szkolne pt.: „Jak spędziłam ostatnie dni wakacji”. Jak się okazuje. wakacje te były pełne przygód, a zapoczątkował je spadek, który rodzina Chabrowiczów otrzymała po krewnych z Argentyny. Janeczka i Pawełek zmagają się w tym czasie z wieloma przejściami i widzimy zmiany w ich nastoletnim życiu. Pojawia się w nim przede wszystkim Chaber – niezwykle uzdolniony pies o wielkiej mądrości, który nieraz mógłby wyręczyć cały oddział policji, a nawet i wojska. Przypadkowo odnaleziony na schodach, wkrótce zyskał nowych właścicieli i ciepły kąt w domu państwa Chabrowiczów.

Następnym ważnym wydarzeniem w życiu nastolatków jest przeprowadzka do zniszczonego, starego domu (wymienionego w tytule), który Chabrowicze zamierzają wyremontować. Największą ciekawość budzi w nich jednak zamknięty od dziesięcioleci strych domu. W trakcie remontu rodzeństwo sprowadza do domu psa, a także usiłuje wypędzić stąd nieżyczliwą sąsiadkę – wstrętna zmorę, która przejawia dziwne zachowania, a także uwikłana jest w spisek z listonoszem i odmawia im urzędowej wyprowadzki. Remont przysparza więc panu Chabrowiczowi coraz więcej kłopotów.

Janeczka i Pawełek postanawiają rozwikłać tajemniczą zagadkę prowadzącą prosto na opuszczony strych i rozpoczynają śledztwo. Przy tym nadal bardzo dobrze się uczą (mają same


Komentarze

    4 + 2 =    
~ panjan
2022-03-16 20:53:46
super
~ Bułka
2021-06-02 06:14:13
Mam z tego dzisiaj sprawdzian pozdrawiam