Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Madame - Problematyka

„Madame” to powieść-wspomnienie. Dorosły człowiek wraca do swojej młodości i ukazuje życie w Polsce w okresie głębokiego komunizmu. Osią powieści jest tęsknota za wolnością, podpatrywanie Zachodu - zaprawione najczęściej humorem i ironią. Historia jest jednak poważna, czasem nawet narrator patrzy na tamten nienormalny czas z pewnym sentymentem. Przypomina sobie samochody marki „Pobieda”, francuskie perfumy i ciuchy, które nie były wtedy tylko ozdobą, niosły ze sobą pewną treść dodatkową. Można nawet powiedzieć, że - jako pewien komentarz do władzy i cenzury - symbolizowały wnętrze, nie zaś to, co zewnętrzne.

Pisarz opowiada o tym wszystkim w sposób polifoniczny - utwór jest przez to dziełem wielowarstwowym. Pojawiają się fragmenty zbliżone do eseju i publicystyki. Ważnym zabiegiem jest intertekstualność, odwołania do wybitnych twórców i dialog z nimi. W rezultacie powstała powieść,  która jest i historią miłosną, i satyrą polityczną, ma także wątki detektywistyczne.