Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kubuś Puchatek - Problematyka

Zwierzęta oraz Krzyś tworzą grupę niezwykłych przyjaciół. Chłopiec często pełni bardzo ważną rolę, jako osoba potrafiąca czytać, znająca się na ludzkim świecie i wielu praktycznych sprawach. Tam, gdzie Kubuś lub któryś z jego zwierzęcych kompanów gubi się w świecie logiki lub pojawia się konieczność natychmiastwego działania, wzywa się na pomoc Krzysia. Tak jest na przykład wtedy, kiedy niedźwiadek z Prosiaczkiem chodzą po własnych śladach i nie potrafią odgadnąć do kogo one należą. To ważna metafora dotycząca wielu ludzkich działań i ludzkiego w nich zagubienia.

Zwierzęta reprezentują też różne charaktery ludzkie, ale trochę inaczej niż w typowych bajkach. Sowa na przykład jest Przemądrzała, a nie po prostu mądra, w co każe wierzyć tradycyjny, symboliczny przekaz.

Ważny jest także moment oswajania Innych – Kangurzyca i Maleństwo muszą przejść poważne próby zanim zostaną zaakceptowani jako mieszkańcy Stumilowego Lasu.

Wszystko opowiedziane jest jednak w konwencji zabawy, z której wyciągnąć można ważne wnioski. Weźmy choćby Ukrytą Kryjówkę z zabawkami zbyt zniszczonymi, aby mogły służyć do wykorzystania ich w zabawie, a jednak to właśnie tam znajduje się drewienko, którego chwyta się Maleństwo, gdy jest w niebezpieczeństwie. Także „Rozumek Puchatka” - “wynaleziona” przez Kubusia łódź, która przydaje się w czasie powodzi, bardzo dobrze oddaje istotę bajkowej logiki oraz sposobu rozróżniania dobra i zła i poznawania świata.