Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dziewczynka z Szóstego Księżyca - streszczenie

Główna bohaterka powieści to dziesięcioletnia Nina, uczennica piątej klasy, która razem ze swoimi dwoma ciociami mieszka w Madrycie. Prawie w ogóle nie ma kontaktu z rodzicami, gdyż pracują oni w centrum naukowym w odległym mieście Fork i prowadzą badania nad życiem pozaziemskim. Dziewczynka jest niezwykła, ponieważ ma na ręce znamię w kształcie gwiazdki wyglądające tak samo jak znamię jej ukochanego dziadka Michaiła, który jest alchemikiem. Przysyła on Ninie list, w którym prosi dziewczynkę, by przybyła do niego do Wenecji. Dziadek uczył ją tajnej sztuki alchemii, ale ich kontakt był utrudniony, ponieważ ciotka Andora nie pochwalała tej nauki. W dniu, w którym dziewczynka otrzymuje list od dziadka, jej gwiazdka na ręce robi się większa i czarna, zaś pies Adon i kot Platon zachowują się bardzo niespokojnie. Lustro w łazience pokazuje przerażającą twarz mężczyzny – wszystko to jest zapowiedzią śmierci dziadka Michaiła.

Nina postanawia jednak pojechać do Wenecji. Tutaj będzie się nią opiekować Beza – rosyjska niania, a także gosposia Luba. Po przylocie jednak ginie bagaż Niny z książkami i choć dziewczynka zgłosiła sprawę na policję, na tym się skończyło – nie odzyskała już swoich książek. Ninoczka zamieszkuje w willi dziadka Espasia, którą wraz z większością majątku otrzymała po nim w spadku. Dostaje też dziwne przedmioty: złote berło, dwa klucze, mały zeszyt i magiczną kulę. Dziadek zostawił jej wskazówki, czym ma tu się zajmować; jej zadaniem było m.in. poznanie laboratorium alchemicznego. Dziadek Misza był badaczem księżyca Xorax i opisywał go w specjalnym zeszycie. Xorax był Szóstym Księżycem, o który walczyli wszyscy dobrzy alchemicy. Ninoczka poznaje też czwórkę przyjaciół (dawnych uczniów dziadka), którzy będą jej pomagać w misji pokonania złego Karkona, który spowodował śmierć Miszy. Na Ninę spada więc ogromna odpowiedzialność i jako Dziewczynka z Szóstego Księżyca będzie staczać z Karkonem niejeden „pojedynek”. Karkon za wszelką cenę dążył do tego, by Xorax przestał istnieć.

Chociaż dobro w wielu pojedynkach Niny z Karkonem bierze górę, nie zmienia to jednak faktu, że Zły nie działa w pojedynkę. Pomagają mu irytujący, obdarzeni wielką mocą osobliwi pomocnicy.

Nina wielokrotnie musi uciekać się do księgi alchemii, magicznych substancji, mikstur i zaklęć. Dzięki nim może dostać się do tajnego pomieszczenia, które mieści się w oceanie, a nawet polecieć na Szósty Księżyc czy też odbyć niesamowitą podróż do przeszłości.

Świat Xoraxu jest niezwykle piękny i urzekający głównie za sprawą specyficznych roślin, zwierząt, a także wyjątkowych ludzi, którzy go zamieszkują.

Aby Księżyc Xorax mógł istnieć, wymagał fantazji i myśli dzieci ziemskich. To one bowiem potrafiły dostrzec całe jego piękno i walczyć o to, aby nie zostało ono zniszczone.

W walce o uratowanie Księżyca Nina odbywa szereg podróży i przeżywa wiele niekiedy bardzo „udziwnionych”, niesamowitych przygód. Udaje się np. na Wyspę Wielkanocną i tutaj przekonuje się, że dla istnienia Xoraxu niezwykle ważne są posągi, ponieważ to dzięki nim można przesyłać na odległość marzenia dzieci ziemskich.

Nina realizowała więc powierzoną jej przez dziadka misję, pojawiając się w konkretnych miejscach, gdzie znajdowała przedmioty, substancje lub rośliny, które potem służyły jej do sporządzania magicznych mikstur, które pomagały jej zwyciężać przeciwników i umożliwiały odbywanie nowych podróży.

Ze względu na podróże Nina miała jednak utrudniony kontakt z pozostałą czwórką dzieci. Gosposia Luba z kolei prawie w ogóle nie reagowała na to, że dziewczynka przebywa samotnie w wilii cały dzień, a potem w ciągu nocy.

Istotną rolę w historii o ratowaniu Księżyca odgrywa czas. Narrator podaje godzinę i czyni to konsekwentnie przez większość utworu.

Zainteresowanie alchemią i niesamowity pociąg do nauki, chęć poznawania tajników magii, a także głowa pełna fantazji i pomysłów sprawiają, że Nina odkrywa tajemnicę, dotyczącą jej złej cioci. Okazuje się, że jest ona androidem Karkona. Prawdziwa ciocia Niny została zaś przez niego porwana. Na szczęście Ninie udaje się ją uratować. Prawdziwa ciocia Niny okazuje się sympatyczną i niezwykle życzliwą kobietą.