Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dziewczynka z parku - streszczenie

Streszczenie

Któregoś dnia dwoje dzieci – Jeremiasz i Andzia, wspólnie wracają ze szkoły do domu. Wspólnie karmią kaczki, jednak dziewczynka przez cały czas jej smutna. W ostatnim czasie zmarł bowiem jej tata. Wiele przedmiotów w domu jej o nim przypomina. Mama Andzi także ma problem z odejściem mężczyzny i staje się trochę nieobecna w domu. Rzeczywiście kobieta w żałobie traci poczucie czasu. Andzia czuje się przez to bardziej dorosła niż mama. Dziewczynka opowiada Jeremiaszowi o całej tej sprawie i rozważa, czy jest godny tego, aby mogła zdradzić u swój największy sekret.

Po powrocie do domu bohaterka zastaje mamę i babcię – mama ma do niej pretensje, że Andzia ma w szkole coraz gorsze oceny, natomiast babcia próbuje załagodzić sytuację. Andzia wybiera się do cukierni by kupić ciasto, które bardzo lubił tata, a które pomagało wszystkim w smutne dni.

Pewnego dnia Andzia kłóci się z Zosią – koleżanka urządza przyjęcie urodzinowe, ale Andzia nie ma ochoty się na nim pojawić. Jeremiasz pociesza ją i zdradza, że będzie musiał powtarzać klasę ze względu na duże zaległości spowodowane pobytem w szpitalu.

Innym razem, gdy Andzia wraca do domu, zastaje list od mamy z informacją, że będzie później, a na pociechę upiekła ulubione rogaliki francuskie taty. Dziewczynka dostrzega za oknem ptaka – kowalika. Ulubiony gatunek zmarłego ojca, który mawiał, że zawsze będzie jej towarzyszył, tylko tak jak ten ptaszek – będzie na nią patrzył z góry. Okazało się, że mama wróciła do domu później ponieważ wreszcie dostała pracę.

Andzia poznaje psa Jeremiasza o imieniu Tango. Chłopiec przygarnął pieska, który został przywiązany do fotela w starej piwnicy.

Zdarzyło się, że niespodziewanie Jeremiasz nie pojawił się na lekcjach. Okazało się, że zachorował i któryś z kolegów musi nosić mu książki i zeszyty – na ochotnika zgłosiła się Andzia. Nauczycielka zdradza dziewczynce, że Jeremiasz choruje na cukrzycę. Bohaterka odwiedza chorego kolegę dwa razy w tygodniu. Gdy chłopiec wrócił do szkoły, zawsze musiał ze sobą nosić specjalną pompę insulinową. Gdy znów spędzają razem czas, Andzia mówi Jeremiaszowi o ostatnich słowach, jakie powiedział jej tata przed śmiercią.

Ostatni rozdział książki stanowi zapis z pamiętnika pisanego przez Jeremiasza. Czytelnik dowiaduje się jak chłopiec znalazł Tanga i z jakimi nieprzyjemnościami musiał zmagać się w poprzedniej szkole. W pamiętniku pojawia się również Andzia oraz opis ich wspólnych spacerów.Plan wydarzeń

 1. Powrót Andzi i Jeremiasza ze szkoły.

 2. Smutek i rozmyślania dziewczynki o śmierci ojca.

 3. Doskwierająca żałoba mamy Andzi.

 4. Odwiedziny babci.

 5. Sprzeczka Andzi i Zosi w sprawie urodzin.

 6. Informacja o chorobie Jeremiasza.

 7. Myśli Andzi o obietnicy taty i jego obecności.

 8. Uzyskanie pracy przez mamę.

 9. Zapoznanie Andzi z Tangiem – psem Jeremiasza.

 10. Nieobecność kolegi w szkole i informacja o jego pobycie w szpitalu.

 11. Znajomość między Andzią i Olgą.

 12. Regularne wizyty Andzi u Jeremiasza.

 13. Powrót chłopca do szkoły.

 14. Zdradzenie Jeremiaszowi największej tajemnicy przez Andzię.

 15. Wspomnienia z pamiętnika Jeremiasza.