Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dom dzienny, dom nocny - streszczenie

Para głównych bohaterów przeprowadziła się do nowego domu w miejscowości Piętno. Oglądali ziemię, dom, stary sad. Zauważyli, że budynek został postawiony w miejscu często podmywanym przez wodę. Następnego dnia po wprowadzeniu bohaterowie poznali sympatyczną starszą sąsiadkę – Martę. Kobieta była bardzo tajemnicza, niewiele mówiła o sobie. Drobna, siwa, uważnie przysłuchiwała się cudzym wypowiedziom.


,,Taki-a-Taki”

Kolejny sąsiad został przez bohaterów nazwany przezwiskiem ,,Taki-a-Taki”. Starszy mężczyzna często odwiedzał nowych sąsiadów i opowiadał im historię samobójstwa Marka Marka. Podczas powrotu z Rudy Taki-a-Taki zauważył, że drzwi sąsiada są przymknięte. Z ciekawości zerknął przez okno i zauważył wiszące zwłoki mężczyzny. Nie zareagował, wiec nocą odwiedziła go zjawa, w której rozpoznał Marka Marka. ,,Odwiedziny” ducha zakończyły się po tym, jak zmarłego znalazła jego siostra.


,,Radio Nowa Ruda”

Lokalne radio nadawało codziennie przez dwanaście godzin, oprócz wiadomości i konkursów przez godzinę dziennie czytano jakąś powieść. Bohaterka wspomina wykonywanie prostych prac kuchennych, podczas gdy z radia płynął głos czytający ,,Annę Kareninę”. Marta wyjaśniła bohaterce, że Taki-a-Taki widzi duchy, ponieważ jest ,,pusty w środku”.


,,Marek Marek”

Marek Marek był pięknym i lubianym dzieckiem. Ojciec chłopca znęcał się nad rodziną. W obawie przed kolejną, cielesną karą chłopczyk chował się w piwnicy. Gdy dorósł większość rodzeństwa opuściło niewdzięcznego ojca. Chłopiec poznał smak alkoholu i pewnego dnia podczas bijatyki zabił swego prześladowcę. Przeszedł odwyk, próbował też kilkakrotnie popełnić samobójstwo. Czuł, że nie może znieść dręczącego go wewnętrznego bólu, który kojarzył mu się z wielkim, czarnym ptaszyskiem. Alkohol łagodził strach, więc pewnego dnia Marek Marek


Komentarze

    2 + 4 =