Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Czarne kwiaty - Czas i miejsce akcji

Czas akcji ustalić można na podstawie biografii ludzi, o których wspomina Norwid. Jako pierwszy umiera w 1847 roku Witwicki, ostatni - malarz Delaroche - w 1856. W międzyczasie dochodzi do zgonu Słowackiego, Chopina (1849) i Mickiewicza (1855).


Poeta nie podaje, co działo się w jego życiu przez tych dziewięć lat. Wspomina na przykład tylko, że najpierw przyszedł czas na Witwickiego, a „później- później” spotkał się z Fryderykiem Chopinem.


Miejscem akcji jest przede wszystkim Paryż. Norwid bardzo szczegółowo opisuje miasto, do którego wyemigrowała większość polskiej inteligencji po powstaniu listopadowym. Wymienia nazwy ulic, dokładnie je zarysowuje, tak jak kształt i budowę kamienic. Mówi też o Lasku Bolońskim, po którym lubił przechadzać się Chopin. Dokładnie przytacza wygląd mieszkań swoich przyjaciół - najczęściej są one małe i skromne.


Norwid wspomina też o innych miejscach, związanych bądź z nim samym, bądź z którymś z bohaterów jego prozy. Wymienia więc Amerykę,  Rzym z jego Schodami Hiszpańskimi, Londyn czy w ogóle Europę, mówi o podróży Mickiewicza na Wschód.
Na dobrą sprawę jednak w Czarnych Kwiatach nie jest nigdzie podany ani konkretny czas, ani miejsce.