Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - Znaczenie tytułu

Dante nazwał swój poemat „Komedia” – późniejszy przymiotnik „Boska” nadali dziełu potomni, chcąc w ten sposób podkreślić wielkość utworu. Słowo „komedia” nie znaczyło wówczas tego samego, co w obecnych czasach. Komedią w średniowieczu nazywano każdy utwór, który miał szczęśliwe zakończenie.

Konstrukcja i budowa poematu (trzy części, każda po 33 pieśni: Piekło, Czyściec, Raj, składające się z 9 części) wykazują się silnymi związkami z numerologią i wiarą w niezwykłe właściwości liczb. Dante rozpoczyna wędrówkę w połowie swojego życia. Jest ona okazją do zrobienia podsumowania życia poety, jego dokonań. Dzięki ukształtowaniu „Boskiej komedii” na wzór wizji, poeta zyskał możliwość silniejszego i bardziej sugestywnego przekazania swoich poglądów, przekonań. Silnie zaznaczają się tendencje renesansowe – mimo, iż „Boska komedia” opowiada o wędrówce przez zaświaty, zarówno autor, jak i charakter dzieła są świeckie. „Boska komedia” napisana została w języku narodowym. Podkreślenie autorstwa dzieła – Dante wyraźnie mówi o sobie jako o twórcy, co nie było zbyt popularne w średniowieczu, w którym dominowała anonimowość.