Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biały mustang - streszczenie

Ostry Wiatr był bardzo potężnym wojownikiem indiańskim. Był też mądry i miał niespotykaną urodę. Gdy był mały, wychowywał go czarownik Niedźwiedzi Kieł, który od początku żywił przekonanie o niespotykanej odwadze i mądrości chłopca, który na pewno wyrośnie na kogoś znanego.

Kiedy Ostry Wiatr dorósł, postanowił ożenić się z Pahajo – córką Ducha Górskich Wodospadów. Kobieta miała niezwykłe zajęcie, gdyż mieszkała na tęczy i opiekowała się ptactwem. Aby móc się jednak do niej dostać, Ostry Wiatr musiał najpierw pokonać Złe Duchy, które strzegły trasy.

Wojownik wymyślił sposób – zmusił do posłuszeństwa wilka pilnującego obozu i wszedł do środka, a następnie zaśpiewał duchom swoją pieśń wojenną. Czyny opisane w tej pieśni jak kamienie przygniatały nogi duchom. W ten sposób udało się je unieruchomić i odciąć im drogę ucieczki. Kiedy wojownik skończył pieśń, natychmiast rozpędził wszystkie duchy,  litość okazując jedynie Staremu Isoki, gdyż uznał, że ten duch mu nie zaszkodzi.

Następnie bohater udał się do siedziby Ducha Górskich Wodospadów. Tutaj powiedziano mu, że aby dostać Pahajo za żonę, najpierw musi schwytać Białego Mustanga. Jego właścicielem był Kabeyun – ojciec wiatrów.

Na wieść o tym Kabeyun wypuścił konia, a Ostry Wiatr zaczął za nim podążać, przemierzając cały świat. Niespodziewanie wpadł jednak w zasadzkę Isoki. Starzec wykopał na jego drodze dół, ale Ostremu Wiatrowi udało się z niego wydostać i pojechał dalej.

W końcu Biały Mustang trafił do olbrzymiej puszczy. Wówczas Ostry Wiatr pomodlił się do władcy lasów, aby pomógł mu wypłoszyć konia spomiędzy drzew. Rozjuszony koń wpadł na wojownika, który natychmiast go schwycił i zaprowadził do Ducha Górskich Wodospadów – Gakaskcha. Ten zgodnie z obietnicą oddał mu swą córkę za żonę, a konie ofiarował mu w nagrodę. Docenił też jego męstwo i niezwykłą odwagę, które udowodnił pochwyciwszy mustanga, ale jednocześnie przestrzegł wojownika, że gdy zrobi coś złego, wówczas to, co otrzymał, zniknie.