Streszczenie
Akcja książki rozpoczyna się w momencie, gdy chłopiec o imieniu Krzyś przychodzi na dworzec kolejowy, by odebrać swojego dziadka z pociągu. W tym samym czasie odbywa się tam odsłonięcie tablicy pamiątkowej podróżnika Kazimierza Nowaka. Dziadek daje Krzysiowi książkę opowiadającą o tej postaci.
W dalszej części Afryki Kazika zostają opisane losy Nowaka, które bohater znajduje w jego dzienniku. W pierwszej kolejności jest to wyprawa do Afryki – podróżnik żegna się ze swoją rodziną, a w podróż zabiera ze sobą tylko rower. Najpierw pociągiem dociera do Rzymu, gdzie rowerem rusza w stronę Neapolu. Stamtąd na pokładzie statku wyrusza już bezpośrednio do Afryki. Pierwsza noc spędzona na pustyni okazuje się dość trudna – silny wiatr zrywa namiot podróżnika. Po zaledwie kilku dniach Kazikowi zaczyna brakować również wody, a na dodatek spotyka, nieprzyjaźnie nastawionych, pustynnych wojowników. Przekonawszy ich o czystości swoich zamiarów, otrzymuje od nich wodę i wyżywienie. Podczas dalszej wędrówki Kazimierz Nowak coraz gorzej widzi, aż w końcu całkowicie traci wzrok – szczęśliwie dociera do oazy, w której lekarz wręcza mu przeciwsłoneczne okulary. To pomaga bohaterowi odzyskać wzrok po kilku dniach.
W Egipcie Nowak zostaje napadnięty, jednak odstrasza złodzieja pompką do roweru. Jest to również czas, w którym wreszcie może napisać kilka słów do swoich bliskich. Kolejną przygodą podróżnika był pobyt w krainie Szilluków – plemienia myśliwskiego. Napotkani Szillukowie prowadzą Kazika do swojego wodza, który jest świetnie zorientowany o pochodzeniu podróżnika. Nie obyło się także bez spotkania z dzikim zwierzęciem – podczas spaceru po lesie tropikalnym Kazika atakuje lew, jednak cała sytuacja kończy się szczęśliwie. W dżungli Kazik spotyka także poszukiwaczy złota oraz plemię, które żywi się szarańczą.
Bohater znajduje schronienie w wiosce Pigmejów, którzy urządzają polowanie na słonia. Dzięki temu mężczyzna może zobaczyć jak przygotowuje się i zjada ten rodzaj mięsa.
Po kolejnych kilku dniach wędrówki Kazimierz Nowak dociera do Rwandy, gdzie obserwuje jak toczy się handel wymienny. Udaje mu się przehandlować zegarek na pamiątki dla swojej rodziny. Spotyka także władcę kraju, z którym odbywa przejażdżkę i szczerą, przyjacielską rozmowę.
Co ciekawe podróżnik doświadcza w Afryce także śniegu – wspina się na najwyższy szczyt Gór Księżycowych, jednak z powodu trudnych warunków pogodowych eskapada musi zawrócić przed zdobyciem góry. Kilka dni ze śniegiem dało jednak Kazikowi namiastkę domu.
Aby w dzikim kraju czuć się nieco bezpieczniej Kazik kupuje broń. Podczas jednego z polowań strzela do węża, ratując tym samym życie małemu pieskowi. Jest to jednocześnie czas świąt Bożego Narodzenia. Kazik sam organizuje sobie choinkę i skromny posiłek.
Dotarłszy na południowy kraniec kontynentu bohater uznaje, że należy ruszać w drogę powrotną do domu. Po drodze napotyka jednak kolejne, czasem niebezpieczne, przygody – wpada w bagna, bierze udział w pożarze czy traci swój rower. Od tego momentu dalszą drogę pokonuje konno. Pewnego dnia Kazik dociera do plantacji owoców, której właściciel ostrzega mężczyznę, że są to tereny zbyt trudne dla koni. Kazik postanawia zostawić zwierzęta w jego rękach, a sam przesiąść się na, własnoręcznie wykonaną, łódkę. W ten sposób przez jakiś czas pływa po rzece Lulua, napotykając wiele dzikich zwierząt. Rzeka też nie okazuje się dla Kazika przychylna – bohater rozbija się podczas burzy i znów zmuszony się do wędrowania lądem. Okazało się, że miejscem, w którym łódź Kazika uległa zniszczeniu, była bezludna wyspa. Jej jedynymi mieszkańcami były stada hipopotamów, przed którymi bohater kryje się na drzewie.
W końcu udaje mu się przedostać do miasteczka Leopoldville, w którym kupuje nowy rower. W dalszej wędrówce Kazik spotyka m.in. ludożercę oraz czarownika. Pomaga także rannemu gepardowi w odzyskaniu zdrowia. Gdy dociera do granicy, naczelnik urzędu celnego nie zgadza się, by Kazik ją przekroczył. Za granicą znajduje się bowiem pustynia Sahara, na której samotny człowiek z pewnością nie ma szans na przeżycie. Wstęp na nią mają jedynie karawany. Kazik postanawia zatem założyć jednoosobową karawanę. Udaje mu się wyruszyć w ostępy pustyni, a w napotkanej oazie poznaje strażnika studni, któremu opowiada o Polsce.
Przez Saharę udaje się mężczyźnie dostać do Algieru, skąd odpływał statek do Europy. W ten sposób Kazimierz Nowak rusza w podróż do domu. Pociągiem dojeżdża do rodzinnego Poznania, gdzie czeka na niego stęskniona rodzina. Po pewnym czasie podróżnik zaczyna tęsknić na dziką i barwną Afryką – zaczyna jeździć po różnych miastach i opowiadać swoje przygody.
Na końcu akcja książki powraca do małego Krzysia, któremu dziadek podarował opowieści o Kaziku. Dziadek opowiada wnukowi o swoim osobistym spotkaniu z podróżnikiem – jako dziecko był bowiem uczestnikiem jednego z takich spotkań autorskich Nowaka.
Plan wydarzeń
-
Spotkanie Krzysia z dziadkiem.
-
Opowieść o podróżniku Kazimierzu Nowaku.
-
Podarowanie Krzysiowi książki o jego przygodach.
-
Relacja z podróży Nowaka po Afryce:
- samotna noc na pustyni
- spotkanie z wojownikami
- chwilowa utrata wzroku
- przygody podróżnika w Egipcie
- spotkanie z wodzem plemienia
- starcie z lwem
- spotkanie z poszukiwaczami złota
- spotkanie z plemieniem jedzącym szarańczę
- polowanie na słonia
- zakup pamiątek dla rodziny
- spotkanie z królem Rwandy
- wyprawa w Góry Księżycowe
- Wigilia spędzona na pustyni
- choroba bohatera i ratunek za pośrednictwem żyraf
- pobyt na południowym krańcu kontynentu i postanowienie powrotu do domu
- wpadnięcie w bagna