Swift Jonathan

Urodził się 30 listopada 1667 w Dublinie, zmarł 19 października 1745 w Dublinie) – irlandzki pisarz, autor licznych utworów satyrycznych, m.in. Bitwy Książek oraz politycznych, m.in. Listów Kupca Bławatnego, jednak najbardziej jest znany jako twórca Podróży Guliwera, najważniejszej książki angielskiego oświecenia , która zyskała sobie ogromną popularność.

Gdy Jonathan Swift urodził się, jego ojciec nie żył już od siedmiu miesięcy. Matka była Angielką, a wykształcił go jego wujek Godwin. Po niezbyt udanej edukacji w Trinity College w Dublinie, zdecydował się pozostać z matką Abigail Erick, w Leicester.

W roku 1689 Swift zamieszkał w Moor Park. Spotkał tam ośmioletnią małą dziewczynkę. Była ona córką kupca, Edwarda Johnsona. Swift wskazywał, że Esthera Johnson urodziła się 18 marca, 1681 roku. Esthera była później znana jako Stella i miała duży wpływ na życie Swifta. Zmarła 28 stycznia 1728 roku. Swift nie był przy tym obecny. Nie było go również na pogrzebie, gdyż był bardzo chory. W ten dzień gdy umarła, zaczął pisać Character of Mrs. Johnson. Mimo to loczek jej włosów został znaleziony w jego biurku. Był zawinięty w papier na którym napisano, "To tylko kobiece włosy". 

Na 3 lata przed śmiercią postradał zmysły, rzadko się odzywał. Swoje życie komentował natomiast słowami, iż mógłby osiągnąć więcej, gdyby pohamował satyrystyczne treści w swojej twórczości.

Gdy umarł, został pochowany obok Stelli, zgodnie ze swoim życzeniem. Jego wszelki majątek został przekazany na ufundowanie szpitala dla ludzi upośledzonych i obłąkanych.

Swift napisał dla siebie epitafium, które William Butler Yeats przetłumaczył na angielski z łaciny.

Hic depositum est corpus

JONATHAN SWIFT S.T.D.

Huyus Ecclesiae Cathedralis

Decani

Ubi saeva indignatio

Ulterius

Cor lacerare nequit

Abi Viator

Et imitare, si poteris

Strenuum pro virili

Libertatis Vindicatorem

Obiit 19 Die Mensis Octobris

A.D. 1745 Anno Atatis 78


Tłumaczenie Yeatsa:

Swift has sailed into his rest.

Savage indignation there

cannot lacerate his breast.

Imitate him if you can,

world-besotted traveler.

He served human liberty. 


 

 


 

 

 

Źródło: streszczenia.pl