Shelley Mary

Mary Wollstonecraft Godwin urodziła się w 1797 roku. Jej rodzice, Mary Wollstonecraft i William Godwin, byli intelektualistami dobrze znanymi wśród londyńskich elit. Matka Mary zmarła niedługo po porodzie. Po jej śmierci William postanowił poślubić Mary Jane Clairmont. Stosunki między pasierbicą a macochą nie układały się najlepiej. Przyszła pisarka kształciła się w domu, czytając książki ojca i ucząc się języków obcych.

Swój pierwszy godny uwagi utwór literacki napisała w wieku 10 lat. Mając 16 lat poznała Percy Byssche Shelley’a. Percy był żonaty z Harriet Westbrook, jednak małżeństwo nie było udane. Kiedy ojciec Mary zorientował się, że jego córka jest zakochana w Percym, zabronił jej widywać się z nim. Mary uciekła z Shelley’em do Francji, następnie wyruszyła z nim w podróż po Europie. Nad Jeziorem Genewskim poznali George’a Byrona. W 1816 roku pobrali się, ponieważ pierwsza żona Percy’ego popełniła samobójstwo. W tym czasie powstało najsłynniejsze dzieło Mary – „Frankenstein”.

Pisarka urodziła troje dzieci, ale tylko najmłodsze dożyło wieku dorosłego. W 1822 roku Percy utonął w czasie sztormu. Rok później Mary wróciła do Anglii ze swoim jedynym żyjącym dzieckiem, synem Percy’m, i do końca życia nie opuszczała już ojczyzny. Poświęciła się przede wszystkim pracy pisarskiej. Zmarła w wieku 54 lat w 1851 roku. Jest uznawana za prekursorkę powieści science-fiction.

Źródło: streszczenia.pl