Süskind Patrick

Patrick Süskind – niemiecki pisarz oraz scenarzysta (stworzył scenariusze do kliku filmów). Urodził się 26 marca 1949 r. w Ambach. Międzynarodowe uznanie zdobył powieścią „Pachnidło: Historia mordercy”, która po raz pierwszy opublikowana została w 1985 r.

W latach 1968-1974 studiował historię średniowieczną i nowożytną w Monachium oraz Aix-en-Provence.

W latach zaś 80. pracował jako scenarzysta w filmach „Kir Royal” i „Monaco France”.

Süskind urodził się w Ambach – miejscowości niedaleko Monachium w Niemczech. Jego ojciec, Wilhelm Emanuel Süskind, był pisarzem i dziennikarzem i pracował dla gazety „Süddeutsche Zeitung”. Zasłynął przede wszystkim jako autor krytycznego zbioru esejów o języku epoki nazizmu.

Patrick Süskind chodził do szkoły w Holzhausen – małej miejscowości w Bawarii. Jego matka była trenerem sportowym, a starszy brat Martin E. Süskind podobnie jak ojciec pracował w zawodzie dziennikarza.

Süskind miał wielu krewnych z kręgów arystokracji w Wirtembergii. Studiował co prawda historię w Monachium i Aix-en-Provence, ale studiów tych nie udało mu się ukończyć. Wspierany finansowo przez rodziców po studiach przeniósł się do Paryża i tu powstały jego pierwsze próby literackie, przede wszystkim były to krótkie, niepublikowane utwory gatunku fiction. Pisał też dłuższe scenariusze, które jednak w większości nie zostały później zrealizowane.

Jego jednoaktowy monolog „Kontrabasista” (1981 r.) w sezonie teatralnym 1984-1985 był najczęściej graną sztuką w teatrach niemieckojęzycznych (wystawiono go ponad 500 razy).

Süskind jest człowiekiem bardzo skromnym i nie lubi poklasku. Udziela nielicznych wywiadów i prawie w ogóle nie uczestniczy w życiu publicznym. Odrzucił też wiele nagród literackich i odmówił chociażby przyjęcia Nagrody Gutenberga, Nagrody Tukana czy Nagrody Literackiej FAZ (Frankfurter Allegemeine Zeitung).

Obecnie mieszka w Monachium i w Paryżu.

Charakterystyka twórczości

Najbardziej znanym i najgłośniejszym dziełem Patricka Süskinda, który zdobył międzynarodową sławę, jest „Pachnidło” (1985 r.). Powieść ta szybko trafiła na szczyty europejskich list bestsellerów (np. przez 9 lat utrzymywała wysoką pozycję na bestsellerowej liście niemieckiego tygodnika „der Spiegel”). „Pachnidło” sprzedało  się w milionach egzemplarzy na całym świecie. W 2006 r. powieść została zekranizowana przez Toma Tykwera; umożliwiło to nabycie przez wytwórnię filmową Constantin-Film wyłączności do tego utworu.

Süskind sprawdził się też jako scenarzysta. Napisał scenariusze do kilku filmów: „Monaco Franze” (1984 r.), w którym zagrał niewielką rolę drugoplanową, „Kir Royal” (1986 r.), „Possini” (1997 r.) czy chociażby do filmu „Vom Suchen und Finden der Liebe” (2005 r.).

Duże uznanie zyskał też za sprawą monodramu „Kontrabasista” (1981 r.), który odniósł natychmiastowy sukces i stał się najbardziej lubianą i najchętniej grywaną sztuką na niemieckiej scenie.

Patrick Süskind jest autorem m.in. utworów:
•     „Kontrabasista”
•     „Pachnidło”
•     „Gołąb”
•     „Historia pana Sommera”
•     „Trzy historie i jedno wrażenie”
•     „Maitre Mussard za Bequest”
•     „Rossini” (film, 1997)
•     zbiór esejów „O miłości i śmierci”

Źródło: streszczenia.pl