Olech Joanna

Biografia

Joanna Olech z domu Wunderlich urodziła się 26 grudnia 1955 roku w Warszawie. Jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, z wykształcenia  grafikiem. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się pisaniem artykułów na temat literatury dziecięcej do „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej” oraz „Nowych Książek”. Od 2007 roku znajduje się w zarządzie Polskiej Sekcji IBBY. Jest również współautorką podręczników Polskiego Wydawnictwa Naukowego do języka polskiego dla szkół gimnazjalnych.

Joanna Olech jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 1995 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Dynastia Miziołków”, w 1996 roku ta sama książka została Dziecięcym Bestsellerem Roku. W 2005 roku zdobyła wyróżnienie z książką „Czerwony Kapturek” w konkursie Najpiękniejsze Ksiązki roku 2005. Ta książka zdobyła również honorowe wyróżnienie w konkursie polskiej sekcji IBBY na Książkę Roku 2005. W 2006 roku otrzymała wyróżnienie za ilustracje  w konkursie polskiej sekcji IBBY na Książkę Roku 2006 za „Różowego prosiaczka”, której autorem jest Marcin Brykczyński. Natomiast w 2008 roku została nominowana do nagrody wydawców „Ikar” za propagowanie książek dla dzieci. 

Charakterystyka twórczości

Jej debiutem była „Dynastia Miziołków’ (1994). Twórczość Joanny Olech to m.in. „Czerwony Kapturek”, „Gdzie diabeł mówi: Do usług” (1997), „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Pompon na wakacjach”, „Mam prawo i nie zawaham się go użyć!”, „Czytam sobie. Tadek i spółka”, „Pulpet i Prudencja. Smocze pogotowie przygodowe”, „Tytus – superpies”, „Tytus w cyrku”. 

Źródło: streszczenia.pl