Mrożek Sławomir

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie. Jest jednym z najwybitniejszych polskich autorów satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce politycznej, filozoficznej, obyczajowej i psychologicznej. Debiutował w 1950 roku jako rysownik. W tym samym roku wydał dwa zbiory opowiadań ("Opowiadania z Trzmielowej Góry", "Półpancerze praktyczne"), co pozwoliło mu debiutować na scenie literackiej. W roku 1962 został uhonorowany nagrodą im. Kościelskich.

Największą sławę Mrożkowi przyniósł dramat napisany w roku 1964, "Tango". Jest to dramat o walce pokoleń we współczesnym społeczeństwie, o konflikcie pomiędzy konformizmem, anarchią a formalizmem. Poszukuje w nim odpowiedzi na pytanie o miejsce i znaczenie intelektualisty w tymże środowisku.

W roku 2002 Mrożek przeszedł udar mózgu, co wiązało się z utratą zdolności mówienia i pisania. Po trzyletniej, intensywnej terapii powrócił do zdrowia, a swoje wysiłki w walce z chorobą opisał w autobiografii - "Baltazar". Od 2008 roku mieszka w Nicei. Przed wyjazdem zaznaczył, że wyjeżdża raczej na stałe, ale przecież skoro Polska jest w Europie to "można jeździć tam i z powrotem".

Źródło: streszczenia.pl