James Herriot - biografia
James Herriot (właśc. James Alfred „Alf” Wight) – brytyjski weterynarz i pisarz. Zasłynął przede wszystkim jako twórca cyklu „Wszystkie stworzenia duże i małe”. Urodził się 3 października 1916 r. w Sunderland. Zmarł 23 lutego 1995 r.W 1939 r. Herriot ukończył studia weterynaryjne w Glasgow, po czym rozpoczął pracę jako lekarz weterynarii w miejscowości Thirsk w hrabstwie Yorkshire. Mieszkał tam do końca życia. Brał udział w II wojnie światowej jako pilot RAF-u.
W latach 70. XX w. stworzył cykl powieści „Wszystkie stworzenia duże i małe”, w którym opisywał doświadczenia ze swojej praktyki weterynaryjnej. James Herriot do końca życia pracował jako lekarz weterynarii. Dzień po jego śmierci 24 lutego 1995 r. ku jego czci otwarto na uniwersytecie w Glasgow bibliotekę weterynaryjną jego imienia.
Charakterystyka twórczości
Książki wchodzące w skład cyklu „Wszystkie stworzenia duże i małe” stanowią zapis doświadczeń życia Jamesa Herriota i jego pracy w zawodzie lekarza weterynarii na angielskiej prowincji od lat 40. XX w.W książkach tych głównym bohaterem jest alter-ego samego pisarza – młody weterynarz James Herriot. W pracy pomagają mu żona Helen i nieco zwariowany wspólnik Siegfried oraz jego beztrosko podchodzący do życia młodszy brat – Tristan Farnon.
W skład cyklu „Wszystkie stworzenia duże i małe” wchodzą następujące powieści:
1970 – „Jeśli tylko potrafiłyby mówić”,
1972 – „To nie powinno się zdarzyć”,
1973 – „Nie budźcie zmęczonego weterynarza”,
1974 – „Weterynarz w zaprzęgu”,
1976 – „Weterynarze mogą latać”,
1977 – „Szał pracy”,
1979 – „Yorkshire”,
1981 – „Boże stworzenia”,
1992 – „Wszystkie stworzenia”.
W Polsce początkowo wydano tylko jednotomowy wybór w 1980 r. Dopiero od 1995 r. ukazywały się kolejne tomy całej serii wydawane przez oficynę Zysk i S-ka.
Cały cykl był też wielokrotnie ekranizowany. W 1974 r. powstał nawet film fabularny „Wszystkie stworzenia duże i małe”, który zrealizowano na podstawie dwóch pierwszych części. Reżyserem był Claude Whatham. Z kolei rok później nakręcono sequel pod tytułem „To nie powinno się zdarzyć” w reżyserii Erica Tilla.
W latach 1978-1990 zrealizowano też serial BBC pod tym samym tytułem.